Ženy v Saúdské Arábii získaly volební právo. A smí i kandidovat

- Aktuality autor: roj

V prosincových místních volbách v Saúdské Arábii budou poprvé v historii země moci volit i ženy. A nejen to, budou moci také kandidovat. Očekává se, že se v království, jež ženám nedává téměř žádná práva, na kandidátní listinu zapíše zhruba 70 až 200 žen. 

V Saúdské Arábii budou poprvé v historii moci volit i ženy (ilustrační snímek)

V Saúdské Arábii budou poprvé v historii moci volit i ženy (ilustrační snímek),zdroj: Profimedia.cz

Výnos, který jim to umožní, před čtyřmi lety vydal v lednu zesnulý král Abdalláh. Novinka je ovšem terčem ostré kritiky. Konzervativní duchovní varují před "směšováním mužů a žen", "morálním zlem" a "příklonem země na Západ". Abdalláhův nástupce král Salmán ale volební právo pro ženy otevřeně podpořil.

V politickém životě království vyznávajícího striktní vahhábovský výklad sunnitského islámu nehrály dosud ženy prakticky žádnou roli.

Už před více než dvěma roky ale Abdalláh povolal 30 žen do 150členné Poradní rady. O obsazení tohoto svého poradního orgánu rozhoduje sám panovník.

Jmenována je i třetina členů místních rad, které mají navíc jen velmi omezené kompetence. Podle obhájců a aktivistů lidských práv proto volební reforma nejde dostatečně daleko a nepřinese žádný skutečný obrat k demokracii v zemi, které vládne královská rodina.

Na voličské seznamy se mohly začít saúdskoarabské ženy zapisovat už 22. srpna - ve střediscích určených výhradně pro ženy. Podobné to bude i při samotných místních volbách 12. prosince: odevzdávat hlasovací lístky budou ženy a muži v oddělených volebních místnostech.

Tagy: zahraničí Saúdská Arábie muži versus ženy

Zdroje: ČTK