Saúdské bojovnice za práva žen řídit auto propustili z vazby

VIDEO - Aktuality autor: roj

Dvojice žen, které porušily zákon zakazující v Saúdské Arábii ženám řídit auta, se po 70 dnech vazby dostala na svobodu. Podle analytika BBC pro arabské záležitosti Sebastiana Ushera se na jejich případu ukáže, zda s příchodem nového panovníka na trůn začnou pomalu přicházet změny.

Loujain al-Hathloulová za cestě do Saúdské Arábie

Loujain al-Hathloulová za cestě do Saúdské Arábie,zdroj: YouTube

Saúdská Arábie je jedinou zemí na světě, která ženám zákonem zakazuje usednout za volant, nemají právo získat řidičský průkaz. Pětadvacetiletou Loujain al-Hathloulovou zadržela policie poté, co se snažila do země dojet autem ze sousedních Spojených arabských emirátů. Chtěla tak podpořit kampaň na zrušení zákazu řízení.

O několik dní později policie zadržela i saúdskou novinářku působící ve Spojených arabských emirátech Maysu al-Amoudiovou, která se snažila al-Hathloulové pomoci.

Kvůli tomu, že o svých plánech a protestech pravidelně informovaly na sociálních sítích, budou obě ženy souzeny jako teroristky. Jinak by jde zřejmě čekal mírnější trest, možná jen pokuta.

Monarchie je v takových případech neústupná. Asi nejvýraznější ukázkou je bloger Raif Badáví, který byl jako zakladatel diskusního fóra  Free Saudi Liberals obviněn z propagace liberálního myšlení a porušování islámských hodnot. Byl odsouzen k trestu 1000 ran bičem a deseti letům vězení.

Také o jeho uvěznění se s novým saúdským králem Salmánem na své návštěvě bavil britský princ Charles. I proto se spekuluje, že ženy byly propuštěny v reakci na Charlesovu návštěvu.

Tagy: Vyšetřovací vazba Saúdská Arábie justice a soudy terorismus a násilí silniční doprava

Zdroje: bbc.co.uk