Intriky a přepych. WikiLeaks zveřejnil podrobnosti o životě elit v Saúdské Arábii

- Aktuality autor: roj

Server WikiLeaks zveřejnil 60 tisíc diplomatických depeší Saúdské Arábie. Kromě toho, že odhalují přepychový životní styl vládnoucích elit, odhalují zahraničněpolitické intriky. Mimo jiné to, že za propuštění svrženého prezidenta Husního Mubaraka nabízela země Egyptu 10 miliard dolarů. Rijád se k pravosti dokumentů zatím oficiálně nevyjádřil, vyzval ale občany, aby je dál nešířili, protože "mohou být zfalšované".

Zesnulý král Abd Alláh bin Abd al-Azíz se zjevně v zahraničněpolitických intrikách dobře vyznal

Zesnulý král Abd Alláh bin Abd al-Azíz se zjevně v zahraničněpolitických intrikách dobře vyznal,zdroj: Profimedia.cz

Na WikiLeaks se desetitisíce dokumentů objevily v pátek s vysvětlením, že jde o první část materiálů, které má server k dispozici. Podle WikiLeaks jde o depeše ze saúdskoarabských zastupitelských úřadů či emailovou korespondenci mezi diplomaty nebo státními úřady, z níž se dá vyčíst, jaký postoj země prosazovala v nejrůznějších zahraničněpolitických otázkách nebo jak se snažila ve svůj prospěch ovlivňovat média. Agentury AP i Reuters zdůraznily, že původnost dokumentů zatím nebyly z větší části schopné ověřit.

Agentura AP se konkrétně zmiňuje například o komunikaci Rijádu s ambasádou v Teheránu, kde monarchie vyjadřuje zájem na podkopávání íránských zájmů a plánuje využít a podpořit frustraci některých íránských občanů, kteří nesouhlasí s íránským režimem. Jeden z dokumentů označených jako "přísně tajné" zase odhaluje, že Saúdská Arábie byla ochotna zaplatit Egyptu za propuštění svrženého prezidenta Husního Mubaraka - údajně nabízela deset miliard dolarů.

Zveřejněná korespondence ale ukazuje i nákladný životní styl vládnoucích elit. Ženevská firma provozující limuzíny totiž upozorňovala saúdské zastoupení ve Švýcarsku na nezaplacený účet jedné z příslušnic královské rodiny Saúdů. V roce 2009 princezna projezdila v luxusním autě v Ženevě přes 1,4 milionu dolarů.

WikiLeaks zveřejnil depeše 19. června, tedy přesně tři roky od chvíle, kdy se zakladatel serveru, Julian Assange začal ukrývat na ekvádorské ambasádě v Londýně. Třiačtyřicetiletému Australanovi stále hrozí, že když ambasádu opustí, Británie ho vydá Švédsku, kde by ho nejspíš čekalo soudní stíhání kvůli podezření ze znásilnění.

Portál WikiLeaks vznikl v roce 2006. Poprask způsobil ve světě v roce 2010, kdy vystavil americké dokumenty, jež získal od amerického vojáka Bradleyho Manninga. Manning, který později projevil přání žít jako žena a nyní se jmenuje Chelsea Manningová, byl odsouzen k trestu 35 let vězení.

Tagy: zahraničí wikileaks Saúdská Arábie Blízký východ

Zdroje: ČTK