Žena, která spálila tělo novorozence v krbu, dostala osm let

- Aktuality autor: Šárka Novotná

K osmi letům vězení dnes odsoudil Pražský vrchní soud matku, která podle obžaloby v Pardubicích usmrtila a spálila novorozené dítě. Proces se táhne několik let. Odvolací soud v tomto případě rozhodoval už počtvrté.

Žena své těhotenství tajila a nepřipravovala se na porod. Podle obžaloby porodila do záchodové mísy. Dítěti pouze přestřihla pupeční šňůru, jinak mu údajně neposkytla žádnou pomoc. Poté tělo zabalila a ukryla v úložném prostoru postele.

O několik dní později dítě spálila v krbu na chalupě na Náchodsku a zbytky zahrabala do kompostu. Matka se však od počátku hájí tím, že se dítě narodilo mrtvé. 

Vleklou kauzu řeší soudy všech stupňů od roku 2011. Krajský soud v Hradci Králové ženu nejprve poslal na 14 let do vězení. Odvolací soud pak trest zmírnil na 11 let. Nejvyšší soud ale po dovolání obžalované rozsudek zrušil a nařídil nové projednání před vrchním soudem. Ten pak ženu dvakrát zprostil obžaloby, což se nelíbilo Nejvyššímu státnímu zastupitelství, které proto podalo dvakrát dovolání v ženin neprospěch. 

Rozsudek Pražského vrchního soudu je pravomocný. Lze proti němu podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

 

Zdroje: ČTK