Proruští rebelové unesli čtyři zahraniční pozorovatele z OBSE

- Aktuality autor: Alina Holušová

Proruští povstalci zajali čtyřčlennou skupinu pracovníků Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Kontakt s ní byl přerušen v pondělí večer.   

Proruští ozbrojenci

Proruští ozbrojenci,zdroj: Profimedia.cz

Podle informace ukrajinské televize Espreso jsou členy skupiny pozorovatelé z Estonska, Dánska, Švýcarska a Turecka. Estonské ministerstvo zahraničí dnes v Tallinnu potvrdilo, že nemá kontakt se svým pozorovatelem, stopa prý zmizela nedaleko Doněcka.

Šéf estonské diplomacie Urmas Paet vyzval ukrajinské povstalce k okamžitému osvobození zadržených osob. Okolnosti únosu podle něj vyjasňují diplomaté OBSE a zainteresovaných zemí i ukrajinské úřady. O osudu unesených ani o místě jejich věznění není nic známo.

Podle vídeňské centrály OBSE byli pozorovatelé na běžné kontrole východně od Doněcka. V okolí města se od pondělí střílí, povstalci se pokusili obsadit místní letiště. Armáda do boje proti nim nasadila letectvo, doprava v okolí letiště je ochromena a okolní obytné domy byly evakuovány.

Proruští rebelové už koncem dubna unesli nedaleko východoukrajinského Slavjanska sedm inspektorů vojenské mise OBSE, mezi nimi i českého důstojníka. Počátkem května povstalci rukojmí propustili.

Tagy: Ukrajina únos krize na Ukrajině východní Ukrajina proruští povstalci pozorovatelé OBSE

Zdroje: ČTK