V Česku prší. Na Rychnovsku jsou záplavy, v Národní knihovně voda

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

V Praze museli hasiči zasahovat u 22 případům. Většinou se jednalo o čerpání vody ze zatopených sklepů. Voda ovšem byl i v suterénu Národní Knihovny. V jižní části okresu Rychnov nad Kněžnou jsou dokonce hlášeny lokální záplavy.

Povodně

Povodně,zdroj: isifa/MAFRA/Tomáš Krist

"Vyjížděli jsme hned po 14:00 do Michle, kde jsme museli zasahovat na několika místech," uvedla mluvčí. Hasiči byli často v Nuslích, výjezd registrovali i do Pařížské ulice nebo na Vinohrady. "Museli jsme jet také do restaurace v Lublaňské ulici, v níž stálo asi 40 centimetrů vody," podotkla Adamcová. Na Senovážném náměstí spadl před hotelem strom, který bylo potřeba odstranit.

Na Rychnovsku jsou lokální záplavy

Ve Lhotě u Potštejna voda zatopila deset objektů, v Rovni sklep školky. V obci Borovnice hasiči kvůli možnému přelití dvou rybníků nařídili evakuaci obyvatel z několika domů. Řekla to mluvčí hradeckých krajských hasičů Martina Žahourková.

Od poledne do zhruba 15:00 profesionální a dobrovolní hasiči zasahovali na Rychnovsku u 12 událostí. Ve Lhotě u Potštejna museli z jednoho domu evakuovat nepohyblivou ženu, která by se bez pomoci nedostala ven. Vodní lagunu, která se vytvořila po prudkém dešti, hasiči začali odčerpávat. Kvůli zaplavené silnici byla také uzavřena silnice směrem na Ústí nad Orlicí.

V obci Záměl hasiči odčerpávali vodu ze zatopeného domu a plnili pytle s pískem, aby dům ochránili před další vodou. "Hasiči čerpali vodu také v Potštejně, Merklovicích, Polomu a Vamberku," uvedla Žahourková. V obci Přestavlky hasiči začali připravovat plnění pytlů s pískem.

Silný déšť dnes zasáhl také podhůří Orlických hor. Například v Sedloňově odpoledne během dvou hodin napršelo přes 40 litrů vody na metr čtvereční, vyplývá z údajů Povodí Labe. Výška hladiny Divoké Orlice v Kostelci nad Orlicí se mezi 13:00 a 15:00 zvedla zhruba dvojnásobně z 55 centimetrů na více než jeden metr. První povodňový stupeň je v tomto profilu na 180 centimetrech.

Bouřky s přívalovým deštěm budou podle meteorologů hrozit v Česku až do středečního večera. Velmi silné bouřky hrozí podle ČHMÚ v severní polovině země - v Praze a Ústeckém, Středočeském, Libereckém, Královéhradeckém, Pardubickém, Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Bouřky s přívalovými dešti zasáhly část Česka už v pondělí. Voda například zaplavovala sklepy a silnice na Novojičínsku a Opavsku v Moravskoslezském kraji, na Třebíčsku na Vysočině nebo na Zlínsku.

Problémy jsou i ve Středních Čechách

Středočeští hasiči odpoledne na některých místech regionu likvidovali následky přívalového deště. Většinou čerpali vodu ze zatopených sklepů, řekla ČTK mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková.

Voda natekla například do sklepů a garáží v Okrouhlu u Prahy nebo v Korkyni na Příbramsku. V Úvalech u Prahy hasiči zasahovali u ucpané kanalizace, ve Voticích na Benešovsku odstraňovali nánosy ze silnice. "Byla tam polovina silnice zavalená hlínou, kameny a bahnem. Silničáři a místní hasiči to uklidili," uvedla Kostková.

Bouřky hrozí v Česku až do středečního večera a budou ve většině krajů velmi silné. Přinesou přívalový déšť, krupobití a nárazy větru, hladiny řek mohou stoupnout až na druhý povodňový stupeň ze tří.

Tagy: Praha záplavy Rychnovsko

Zdroje: ČTK