Zemřel autor znělky Večerníčku, skladatel Ladislav Simon

- Aktuality autor: red

Ve věku 82 let zemřel 19. května v Čerčanech po dlouhé těžké nemoci skladatel, dramaturg, dirigent a klavírista Ladislav Simon. Byl mimo jiné autorem znělky televizního Večerníčku, která se z obrazovek ozývá každý večer už více než čtyři desítky let.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Informoval o tom jeho syn Jan, pianista a ředitel Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

"Poslední rozloučení se uskuteční v rodinném kruhu," řekl Simon.

Absolvent klavírní školy pražské konzervatoře a AMU Ladislav Simon patřil k těm vzácným osobnostem současného českého umění, které se dokázaly významně prosadit v oblasti skladatelské a interpretační i v aktivitách dramaturgických, režisérských a hudebně-organizačních.

Umělecký záběr Ladislava Simona byl obdivuhodný - jako skladatel je podepsán pod dlouhou řadou komorních, symfonických, hudebnědramatických a jazzových kompozic i pod několika stovkami titulů scénické hudby k televizním inscenacím.

Více než jedenáct let působil jako skladatel, dirigent a šéf činoherního orchestru v pražském Divadle na Vinohradech, poté přenesl své skladatelské, dirigentské a dramaturgické působení do Národního divadla v Praze, kde zakotvil na plných dvaadvacet let. Ve stejné době se věnoval též jako pedagog hudební teorii na pražské a ostravské konzervatoři.

Simon byl rovněž významným členem zakládajícího týmu Československé televize, zakladatelem prvního československého studia pro elektronickou hudbu v Praze a spoluzakladatelem Pražské komorní filharmonie. Od roku 1996 byl šest let ředitelem Divadelní a literární agentury (DILIA).

Tagy: úmrtí

Zdroje: ČTK