Dnes je pondělí 6. února 2023., Svátek má Vanda
Počasí dnes -1°C Oblačno

Cestovní pas, drahý špás

Cestovní pas, drahý špás
zdroj: tisková zpráva

Za cestovní pas s biometrickými údaji zaplatíme dvojnásobek, za občanský průkaz také a do budoucna povinný dětský pas až za šestinásobek současné ceny.

Nyní zaplatí dospělý žadatel za vydání cestovního pasu s biometrickými údaji 600 korun, novela počítá s 1 200 korunami. Bleskový pas by se ze současných 1 500 korun prodražil až na 3 000 korun, píše server iDnes.cz.

Až šestinásobek

Cestování se prodraží rodičům, kteří půjdou vyřizovat pas pro dítě do 15 let. Jeho vystavení stojí stovku, novela zákona ministerstva vnitra počítá s tím, že by to byl šestinásobek.

Pozor by si měli dávat všichni

Navyšování poplatků se tím nekončí. Zdraží také ztracené občanské průkazy. Kdo o něj bude žádat, místo současné stokoruny zaplatí 200 korun. Ještě o stovku víc zaplatí ty, kteří si budou chtít vyměnit občanku kvůli změně fotografie.

Vláda novelu projedná v létě. "Nyní je v meziresortním připomínkovém řízení s předpokladem, že by mohla začít platit v prvním čtvrtletí příštího roku," řekl serveru iDnes.cz mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

200 milionů korun ročně

Ministerstvo si od zdražení slibuje vyšší příjmy do státní kasy. Polovina částky by měla putovat do státního rozpočtu. Dosud si peníze nechávají obecní úřady s rozšířenou působností.