Průzkum v Dobroníně může odhalit další poválečné oběti

- Aktuality autor: red

V dobrobínské lokalitě U Viaduktu začne v pondělí archeologický průzkum. Měl by odhalit další možné oběti poválečných událostí z roku 1945. Dnes to oznámila krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

"Nejdříve bude nutné odkrýt ornici, pak nastoupí ruční práce. Délka průzkumu bude záležet na tom, zda se případně podaří objevit nějaké kosterní pozůstatky," řekla. Geofyzikální průzkum, který v lokalitě prováděli 24. března odborníci z brněnské Masarykovy univerzity, podle mluvčí s ohledem na řadu rušivých, zejména stavebních vlivů, výskyt anomálií jednoznačně neprokázal.

V jiné dobronínské lokalitě Budínka byly kosterní pozůstatky Němců údajně zavražděných na konci války z masového hrobu vyzvednuty loni v srpnu. Podle antropologů tam byla zakopána těla nejméně 13 lidí. Zemřelí se podle odhadu odborníků dožili věku od 30 do 60 let. Příčina jejich smrti je nejasná. Podle některých zpráv byli Němci Čechy ubiti lopatami a motykami. Nic takového ale antropologové nepotvrdili. Kriminalisté vyšetřují případ od loňského září pro podezření z vraždy.

Objevilo se torzo kříže

Vzorky DNA z kosterních pozůstatků z Budínky v současné době zkoumá Kriminalistický ústav v Praze. Podle mluvčí Petry Srnkové se první dva vzorky DNA odebrané u německých příbuzných možných obětí poválečných událostí v Dobroníně s profily nalezených kosterních pozůstatků neshodují. Policie poté oznámila, že dílčí informace o analýze DNA nebude poskytovat.

Podle dnešní Mladé fronty Dnes se na louce Budínka ve čtvrtek objevilo torzo kříže, který již na louce stál a v březnu ho zničil vandal. Stalo se tak ve výroční den poválečných událostí, přesně 66 let poté. Kříž měl upomínat na místo, kde byl hromadný hrob. Kříž vyrobil dobronínský občan Milan Litavský, jenž už dříve oznámil, že vyrobí nový a odolnější ze železa. K výrobě ale nechce sdělovat podrobnosti.

Zdroje: ČTK