Zemanova první cesta povede tradičně na Slovensko, Fico se již těší

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Prezident Miloš Zeman 4. a 5. dubna navštíví Slovensko, informovala dnes kancelář slovenského prezidenta. Oficiální návštěvu později potvrdil i Pražský hrad. Nový prezident na Slovensko zavítá s manželkou Ivanou. Zeman po vítězství v lednové volbě hlavy státu řekl, že jeho první zahraniční cesta povede právě k východnímu sousedovi Česka. 

Zeman podepisuje přísahu.

Zeman podepisuje přísahu.,zdroj: ČTK

Slovenská prezidentská kancelář program Zemanovy návštěvy neupřesnila. Očekává se, že nový český prezident, jenž nastoupil do úřadu 8. března, se na Slovensku mimo jiné setká se svým hostitelem, prezidentem Ivanem Gašparovičem, a také s premiérem Robertem Ficem a předsedou parlamentu Pavolem Paškou. 

Fico nedávno prohlásil, že Zeman má na Slovensku mnoho přátel a že veřejnost ho vnímá velmi pozitivně. Oficiální jednání by se podle Fica mohla týkat kupříkladu energetiky či spolupráce armád při ochraně vzdušného prostoru. 

Slovenská diplomacie po Zemanově vítězství v první české přímé volbě hlavy státu uvedla, že vztahy mezi Bratislavou a Prahou se zlepšily v letech 1998 až 2002, kdy Zeman stál v čele české vlády. Na Slovensku byl tehdy u moci kabinet Mikuláše Dzurindy, který vystřídal vládu autoritářského premiéra Vladimíra Mečiara. Zeman a Dzurinda například v roce 2000 ukončili sedmiletý spor o dělení majetku po bývalé česko-slovenské federaci. 

Slovenští a čeští politici se shodují, že dvě desetiletí od rozpadu československé federace jsou vztahy mezi Českem a Slovenskem bezproblémové a nadstandardní. 

Zemanův předchůdce v prezidentském úřadu, Václav Klaus, v rámci zahraničních cest na závěr svého mandátu navštívil Slovensko na konci února. Se slovenským prezidentem se Klaus pak setkal ještě začátkem března v Brně, těsně před odchodem z funkce. Oba prezidenti si tehdy vyměnili vysoká státní vyznamenání.

Tagy: zahraniční mise prezident ČR

Zdroje: ČTK