Mládek couvá ze svých prohlášení o parazitujících živnostnících, sám je OSVČ

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 18. 3. 2013 15:35) - Aktuality autor: Jakub Konečný

Sociální demokracie respektuje potřebu existence lepších podmínek pro živnostníky než pro zaměstnance, řekl dnes stranický stínový ministr financí Jan Mládek. Na tiskové konferenci se opět omluvil za své "mediálně neobratné" výroky ze sjezdu ČSSD o živnostnících. Mládek zdůraznil, že představa ČSSD pro živnostníky bude i nadále ve srovnání s okolními zeměmi vysoce konkurenční, konkrétní návrhy slíbil představit do letních prázdnin.

Jan Mládek.

Jan Mládek.,zdroj: Mediafax

"Kategoricky odmítám, že jsem hovořil o živnostnících jako parazitech. Měl jsem na mysli výhradně nepoměr daňových příjmů mezi jednotlivými kategoriemi osob," uvedl Mládek. Podle ČSSD by živnostníci měli mít lepší podmínky než zaměstnanci vzhledem k rizikům svého podnikání, "boji s úřady" a nižší sociální ochraně. "Určité zvýhodnění je nepochybně žádoucí," zdůraznil. 

Mládek také řekl, že ač milion českých živnostníků pokládá za důležitý, neméně důležitých je podle něj 3,5 milionu zaměstnanců. "Možná neartikulují své zájmy dostatečně jasně, ale jsou také nesmírně důležití a myslím, že toto pečlivě sledují," podotkl. 

Podle předsedy vlády Petra Nečase (ODS) dnes ČSSD znovu potvrdila, že si chce na živnostníky posvítit. "Jednoznačně dává najevo, že jim chce zvýšit daně a odvody. Porovnání jejich odvodové zátěže se zaměstnanci není férové," upozornil premiér. Drobní podnikatelé podle něj sice státu méně odvádějí, ale zároveň z něj méně čerpají. Nemají totiž některé výhody jako zaměstnanci, například placenou dovolenou nebo zaměstnanecké benefity, a denně musí tvrdě pracovat na shánění zakázek. 

ČSSD nás vede na cestu Kypru

"Tvůrcem bohatství všude ve vyspělém světě je především podnikatelský sektor, a ne stát. Pokud toto dnes sociální demokracie zpochybňuje, vrací nás zpět ke státnímu plánování a řízené ekonomice," poznamenal Nečas. Je podle něj úsměvné, že ČSSD nebude hýbat s daní z přidané hodnoty, ačkoli její mírné zvýšení ještě nedávno považovala za tragédii. Skutečnou tragédií pro důvěryhodnost naší země jsou plány sociální demokracie zvyšovat vládní výdaje, přímé daně a odvody. "Kam může vést nezodpovědné hospodaření státu, je dnes vidět na Kypru," dodal předseda vlády. 

Za svá slova ze sjezdového projevu se Mládek omlouval už o víkendu. Od jeho výroků se už distancoval stranický předseda Bohuslav Sobotka a ostře je zkritizovali vládní politici včetně premiéra Nečase. Bez ohledu na omluvu bude Mládek kvůli výroku o parazitujících živnostnících čelit trestnímu oznámení. Podala je Strana soukromníků ČR, podle níž se Mládek dopustil podněcování k nenávisti vůči skupině osob. 

Mládek to označil za pokrytecké, vláda si podle něj problém, o kterém hovoří i ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), dobře uvědomuje. Mládek připomněl, že inkaso do rozpočtu z daně z příjmů zaměstnanců za loňský rok bylo 81,7 miliardy, kdežto osoby samostatně výdělečně činné odvedly 1,7 miliardy. V přepočtu na osobu je to u zaměstnanců odvod přes 23.000 korun, u živnostníků jen 1789 korun.

Mládek je přitom sám živnostník 

Obdobné je to podle Mládka u sociálního a zdravotního pojištění, kde živnostník v roce 2011 platil do systému necelých 17.000 a zaměstnanec přes 37.000 korun. Na sociální pojištění platil živnostník skoro 26.000, zaměstnanec přes 85.000 korun. 

Mezi plány, o nichž se v ČSSD uvažuje, je podle Mládka snížení základního výdajového paušálu u živnostníků na 40 procent, tedy na úroveň roku 2004, a snížení limitu obratu, kdy je možné paušál platit, na milion korun. Jak by se mělo hýbat s odvody na sociální a zdravotní pojištění u živnostníků, to stínový ministr financí zatím říci nechtěl. "Dejte nám čas do prázdnin," dodal. 

Výše paušálů závisí na druhu příjmů. Výdaje ve výši 80 procent z příjmů platí pro zemědělskou výrobu, lesní a vodní hospodářství a pro řemeslné živnosti. Ostatní živnosti použijí sazbu 60 procent. Sazba 40 procent je určena pro příjmy z jiného podnikání, například ze svobodných povolání, z finančního poradenství a podobně. K příjmům z pronájmu je pak možné uplatnit výdaje ve výši 30 procent z příjmů.

Tagy: ČSSD průšvih Sjezd ČSSD OSVČ živnostníci

Zdroje: ČTK