Zeman: Sobotka lže. Do Ruska musím, jinak urazím padlé

- Aktuality autor: art

Miloš Zeman označil za lež tvrzení premiéra Bohuslava Sobotky, který českého prezidenta obvinil z toho, že svého času škodil sociální demokracii. V rozhovoru zveřejněném portálem Parlamentní listy se Zeman rovněž vyjádřil k tomu, proč chce jet v tak problematické době do Ruska na květnové oslavy konce války. Kdyby tam prý nejel, tak by urazil padlé ruské vojáky. 

Český prezident Miloš Zeman říká, že do Ruska musí, jinak urazí padlé vojáky

Český prezident Miloš Zeman říká, že do Ruska musí, jinak urazí padlé vojáky,zdroj: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

Šéf Hradu v reakci na premiérova slova prohlásil, že "zrádce omlouvá svoji vlastní zradu".  Zeman trvá na tom, že straně naopak silně prospěl. Za příklad dal předvolební kampaň ČSSD v roce 2006, kdy brázdil republiku v autobusu Zemák.

"Takže bohužel musím označit toto (Sobotkovo) tvrzeníza lež snadno vyvratitelnou tímto faktem. Ale mám-li být smířlivý, musím říci, že lidsky dokážu pochopit, jestliže zrádce omlouvá svoji vlastní zradu," řekl Zeman. Sobotka zase trvá na svém, a nehodlá na svých slovech nic měnit.

Zeman v rozhovoru rovněž vysvětlil, že pokud by v květnu nejel do Ruska na oslavy konce druhé světové války, urazil by tím ruské vojáky, kteří položili svůj život za osvobození Československa.

O tom, že Zeman jede do Ruska, aby se tam zúčastnil proslulých oslav Dne vítězství, se ví už delší dobu. Zeman za to sklidil kritiku, cestu do Moskvy totiž za současných okolností považuje řada lidí za vstřícné gesto vůči režimu ruského prezidenta Vladimira Putina.

"Myslím, že bych tím urazil zhruba 150 tisíc ruských vojáků, kteří padli při osvobozování Československa," prohlásil Zeman k otázce, proč nehodlá ignorovat pozvánku Ruska vzhledem k válce na Donbase. 

Tagy: Rusko ČSSD Česko český prezident česká politika

Zdroje: ČTK