Jordánský král Abdalláh II. dostane od Zemana Řád bílého lva

- Aktuality autor: roj

Prezident Miloš Zeman vyjádří na své cestě do Jordánska tamnímu králi Abdalláhovi II. podporu v boji s terorismem. Předá mu za to české nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva, uvedl prezident v rozhovoru pro Blesk.cz.

Jordánský král Abdalláh II. dostane od Zemana Řád bílého lva

Jordánský král Abdalláh II. dostane od Zemana Řád bílého lva,zdroj: Profimedia.cz

Zeman na oficiální návštěvě, na kterou odlétá v pondělí, vyzve k široké podpoře arabských zemí. Podle něj je totiž názor, že si mají pomoci samy, alibistický a přirovnal ho k tomu, jako by Němcům někdo radil, ať si sami poradí s nacismem a Adolfem Hitlerem.

Zeman se zásadně postavil proti hraničním kontrolám v rámci schengenského prostoru. "Omezila by se tak jedna ze svobod v Evropské unii v podobě volného cestování," vysvětlil.

V posledních dnech vyzval Radu bezpečnosti OSN k boji s Islámským státem. Jediná šance, jak ho porazit, je podle něj systematická likvidace teroristických základen po celém světě a v tom si arabské státy samy neporadí. "Chápu ale, že můj návrh Radě bezpečnost se realizuje asi až ve chvíli, kdy bude víc teroristických útoků," uvedl Zeman v dnešním rozhovoru.

Uznal, že jeho slova týkající se islamistů a terorismu jsou poněkud radikální, ale potřebná, protože se islamismus rozpíná. "Slabá slova a pasivita jen zvyšují riziko dalších teroristických akcí," prohlásil.

Tagy: Česko Evropská unie státní vyznamenání Jordánsko Rada bezpečnosti OSN boje s Islámským státem terorismus a násilí

Zdroje: Vlastní