Česko uštědřilo Norsku další nótu kvůli kauze odebraných dětí

- Aktuality autor: str

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v pondělí předal norské velvyslankyni Siri Ellen Sletnerovoé již druhou diplomatickou nótu, v níž norské úřady vyzývá ke spolupráci. Šéf norského parlamentu, který je zrovna na návštěvě v Česku, to odmítl komentovat.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Případ odebraných dětí je dle Lubomíra Zaorálka špatně řešitelný, protože ho "právo nepokrývá", a právě proto by se jím měla zabývat diplomacie. Česko má začít pracovat na mezinárodní dohodě, která by v budoucnu obdobné případy řešila.

"Byla určitá žádost na norskou stranu, aby nám pomohla ten politický rozhovor, který v současné době vedeme, rozšířit o dialog vedený na odborné úrovni. Požádal jsem, aby náš Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí byl na norské straně vyslyšen," konstatoval Zaorálek.

Česko udělilo norské straně už dvě nóty a Norsko české jednu. Verbální nóta je silný diplomatický nástroj, který diplomatické úřady volí v případech, kdy hrozí ovlivnění vztahů mezi oběma státy.

Premiér Bohuslav Sobotka se v kauze odebraných dětí minulý týden obrátil na předsedkyni norské vlády, která to ale nijak nekomentovala. K věci se v pondělí odmítl vyjádřit i šéf norského parlamentu Olemic Thommessen, který je v Česku zastupuje Norsko na výročí osvobození Osvětimi. Podle Thommessena toto téma přísluší vládě, nikoli poslancům. Skutečností je, že kdyby norští zákonodárci chtěli, mohli to už začít řešit. 

Tagy: Česko Norsko práva dětí

Zdroje: ČTK