Zeman nezve rektory, aby ochránil prestiž úřadu

- Aktuality autor: var

Nepozváním dvou rektorů na oslavy na Hradě prezident Miloš Zeman podle svých slov hájí prestiž všech prezidentů.

Miloš Zeman stojí na stráži důstojnosti prezidentského úřadu

Miloš Zeman stojí na stráži důstojnosti prezidentského úřadu,zdroj: Isifa.com

Pozvánku na Hrad na 28. října letos stejně jako loni nedostali rektoři Mikuláš Bek z Masarykovy univerzity a Libor Grubhoffer z Jihočeské univerzity. Bek v minulosti nenechal Zemana vystoupit ve škole z obavy před volební agitací a Grubhoffer se zastal Martina C. Putny, kterého Zeman odmítal jmenovat profesorem. "Hájím prestiž hlavy státu a zájmy všech budoucích prezidentů, kteří přijdou po mně," řekl v neděli k rozhodnutí Zeman.

Pak potvrdil, že jde o odvetu za předchozí spory se zmíněnými rektory. "Když je prezidentovi zakázána přednáška na konkrétní univerzitě, je pochopitelné, že jakýkoli prezident nepozve toho, kdo přednášku zakázal. Odmítá-li se druhý z rektorů dostavit na pozvání prezidenta do Karolina, je jisté, že nedostane druhou pozvánku," obhajoval prezident nepozvání Beka a Grubhoffera. 

Podle předsednictva Rady vysokých škol je ale 28. říjen svátek České republiky, nikoliv Miloše Zemana. Uvedl to už dříve předseda rady Jakub Fischer. Česká konference rektorů sdělila, že nepozvat rektory kvůli dřívějším sporům považuje za nedůstojné.

Tagy: rektor univerzity vysoké školy státní svátek 28.října český prezident česká politika

Zdroje: ČTK