O služebním zákonu se rozhodne až příští rok

- Aktuality autor: var

Ústavní soud podle svého předsedy Pavla Rychetského jen těžko stihne posoudit služební zákon do konce letošního roku. Návrh na přezkoumání normy, která má platit od ledna, podá prezident Miloš Zeman, a to například kvůli politickým náměstkům. 

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský,zdroj: isifa/MAFRA/jiří salik sláma

Rychetský v neděli v České televizi také uvedl, že pravděpodobně nechá plénum, tedy sbor všech ústavních soudců, rozhodnout, zda není v případě služebního zákona podjatý. Působil totiž v Zemanově vládě, která připravovala původní verzi důležité normy. Nynější šéf Ústavního soudu se sice na tvorbě zákona osobně nepodílel, je však možné, že mu například prošel pod rukama v legislativní radě vlády. Proto je prý vhodné, aby upozornil plénum na to, že mohou vzniknout pochybnosti o jeho nestrannosti.

Novelu služebního zákona 24. října potvrdila Sněmovna, a přehlasovala tak veto prezidenta Miloše Zemana, který v předloze kritizuje zejména takzvané politické náměstky. Už dříve avizoval, že se kvůli normě obrátí na Ústavní soud. Zákon upravuje práva a povinnosti úředníků. Měl by zajistit odpolitizování, profesionalizaci a stabilizaci státní správy. 

Rychetský řekl, že případné rozhodnutí Ústavního soudu ještě v letošním roce je krajně nepravděpodobné. Důvodem jsou například zákonné lhůty pro vyjádření účastníků řízení, které musí soud respektovat. 

Tagy: Ústavní soud poslanecká sněmovna služební zákon český prezident česká politika státní správa

Zdroje: ČTK