Zeman: Ministr Žák (SPOZ) si může dělat cokoliv, co mu nezakazuje ústava

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Prezident Miloš Zeman dnes před středočeskými zastupiteli obhajoval personální změny, která nedávno na některých důležitých postech prosadil ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák. Podle prezidenta mu provádění těchto změn nezakazuje ústava ani žádný jiný zákon. Žák je pražským lídrem strany Strany práv občanů Zemanovci (SPOZ) do předčasných voleb.

Vratislav Mynář a Zdeněk Žák

Vratislav Mynář a Zdeněk Žák,zdroj: isifa/MAFRA/PETR TOPIČ

Podle Zemana jde především o to, jestli jsou personální změny na důležitých postech funkční. "Nemohu souhlasit s názorem, že ministr v demisi nemůže provádět personální změny. Žádný zákon, tím méně ústava, mu to nezakazuje. Ministr v demisi je plnohodnotný ministr, který má stejná práva a povinnosti jako ministr, který v demisi není," prohlásil Zeman.

Žák na začátku října odvolal šéfa Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Davida Čermáka, šéfa Ředitelství vodních cest (ŘVC) Jana Skalického a ředitele Drážního úřadu Pavla Kodyma. V červenci také prosadil obměnu dozorčí rady Českých drah. Nová dozorčí rada pak odvolala celé čtyřčlenné představenstvo firmy včetně předsedy Petra Žaludy a nové představenstvo pak Žaludu odvolalo i z funkce generálního ředitele ČD. Na jeho místo byl zvolen Dalibor Zelený.

Zeman se podrobněji vyjádřil pouze k odvolání šéfa Českých drah, kterého se podle něj "nepodařilo vyměnit osmi předcházejícím ministrům". Podle Zemana se díky tomu Žákovi podařilo snížit měsíční plat na tomto postu z původních 500.000 na 250.000 korun. "A co je důležitější, jmenoval novým generálním ředitelem Dalibora Zeleného, kterého znám jako člověka, který zachránil slovenské dráhy a vyvedl je z krachu. To je prokazatelný fakt, který si můžete sami ověřit," dodal Zeman.

Na otázku personálních změn v oblasti ministra dopravy se jej zeptal opoziční zastupitel a předseda kontrolního výboru Jan Skopeček (ODS), který byl ekonomickým poradcem předchozího prezidenta Václava Klause.

Tagy: ministerstvo dopravy ŘSD ustava prezident Miloš Zeman lži předvolební kampaň SPOZ - Zemanovci

Zdroje: ČTK