Zeman kvůli jednání o koalici přijal Sobotku i Bělobrádka

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka by se s prezidentem Milošem Zemanem ještě do konce roku rád sešel. Na další schůzce by s ním chtěl mluvit o možném personálním složení vlády. Sobotka to řekl po dnešní schůzce se Zemanem, na níž hovořili především o dosavadním vyjednávání o vládě a návrhu koaliční smlouvy. Zeman po Sobotkovi přijal šéfa lidovců Pavla Bělobrádka. 

Zeman a Sobotka

Zeman a Sobotka,zdroj: isifa/MAFRA/PETR TOPIČ

Sobotka novinářům řekl, že s prezidentem probral vyjednávání o koalici, které se nyní zadrhlo na požadavku lidovců na získání ministerstva zemědělství. Proti tomu jsou ostatní koaliční partneři. Sobotka také prezidenta informoval o tom, že širší vedení všech tří stran v minulých dnech souhlasila s návrhem koaliční smlouvy. Velkou část schůzky věnovali textu programové části koaliční smlouvy, řekl Sobotka

Zeman vzápětí po Sobotkovi přijal Bělobrádka, schůzka nebyla předem ohlášena. Mluvčí KDU-ČSL Miriam Farská řekla, že neví, zda se přijetí uskutečnilo na pozvání prezidenta či na žádost lidoveckého předsedy. O schůzce chce Bělobrádek podle mluvčí mluvit až po skončení celostátního výboru, který bude od 19:00 jednat o tom, zda lidovci přijmou nabídku ČSSD. Sociální demokraté lidovcům nabídli křeslo ministra práce a sociálních věcí společně s dopravou, nebo životním prostředím, ve vládě by měli ještě třetího zástupce bez portfeje. 

Poté, co budou známy závěry jednání lidoveckého vedení, se chce Sobotka znovu sejít s předsedy koaličních stran. Zasednout by mohli v pátek. 

Tagy: ČSSD KDU-ČSL

Zdroje: ČTK