Papež František v květnu poprvé navštíví Svatou zemi

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Papež František podnikne krátkou návštěvu Izraele a palestinských území od 25. května příštího roku. Půjde tak o jeho první cestu do Svaté země, informoval dnes izraelský deník Jediot Achronot. 

Papež František I.

Papež František I.,zdroj: Profimedia.cz

Podle listu, který poskytl některé podrobnosti z programu papežovy cesty, je izraelská strana zklamaná krátkostí návštěvy, která nepotrvá ani 48 hodin. Zejména se jí dotýká, že papež neplánuje vést mši přímo na izraelském území v Jeruzalémě nebo Nazaretu, ale v Betlémě, který je pod autonomní palestinskou správou, podotkl deník. 

Mluvčí Svatého stolce otec Federico Lombardi sdělil agentuře AFP, že nemůže komentovat program cesty, protože "je napřed na papežovi, aby se rozhodl a vše i sám oznámil". Přípravy, kontaktování i výběr míst, která papež navštíví, už se prý uskutečnily. 

Návštěva by měla být oficiálně oznámena ve Vatikánu v některém z příštích týdnů po Vánocích. Podle Jediot Achronot není přesný termín návštěvy ještě stoprocentně jistý, ale v daném období se uskuteční. Tento týden již byla v Izraeli vatikánská delegace, která návštěvu připravovala. 

Během svého pobytu v Izraeli, který má začít podle současného plánu v neděli 25. května dopoledne po sobotní návštěvě Jordánska, se má František setkat s představiteli náboženských komunit, izraelským prezidentem Šimonem Peresem a premiérem Benjaminem Netanjahuem. 

V Jeruzalémě navštíví papež posvátná křesťanská místa a také památník obětí holokaustu Jad vašem. Na rozdíl od předchozích papežů ale nezamíří do Galileje v severním Izraeli. Do Betléma by papež měl zavítat 26. května. 

Tagy: Izrael papež František

Zdroje: ČTK