Putin překvapil milostí pro Chodorkovského

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Až na samý konec své výroční tiskové konference si dnes ruský prezident ponechal hlavní zprávu pro ruská i světová média. Tisícovce překvapených novinářů Vladimir Putin oznámil, že se po deseti letech věznění chystá omilostnit bývalého miliardáře Michaila Chodorkovského. Stejně jako široká prezidentská amnestie má podle západních komentářů milost pro nejslavnějšího Putinova vězně vylepšit pověst Ruska před únorovou zimní olympiádou v Soči. 

Vladimir Putin

Vladimir Putin,zdroj: Getty Images

Podle ruských soudů je Chodorkovskij zloděj, podle opozice politický vězeň a podle Putina kajícník, který kvůli nemoci své matky pokorně žádá o milost. Chodorkovského právníci přitom popírají, že by jejich mandant takovou milost sepsal. Nehledě na to by na svobodu mohl vyjít už v nejbližších dnech, Nový rok prý možná oslaví už doma. Velkorysost Putin před olympiádou projevil i amnestií k 20. výročí ruské ústavy, díky níž zřejmě vězeňská správa předčasně propustí punkerky z Pussy Riot či aktivisty Greenpeace zatčené při protestu v Arktidě. 

S velkým očekáváním byl na tiskovce očekáván Putinův komentář k vývoji na Ukrajině, který počátkem týdne vyústil v překvapivou hospodářskou smlouvu mezi Kyjevem a Moskvou. Putin popřel, že by Moskva byla proti dohodě o přidružení Ukrajiny k Evropské unii, zároveň však poukázal na to, že Rusko musí chránit svou ekonomiku. Hlavním motivem úterních dohod s ukrajinským prezidentem Viktorem Janukovyčem ale podle Putina byla snaha poskytnout "bratrskou pomoc bratrské sousední zemi". Moskva pomohla Kyjevu třetinovým snížení ceny zemního plynu a nákupem ukrajinských dluhopisů za 15 miliard dolarů. 

Povzbuzen úspěchy ruské diplomacie v Sýrii a na Ukrajině šéf Kremlu na tiskové konferenci energicky hájil právo prosazovat na mezinárodním poli stále hlasitěji ruské národní zájmy. Putin prohlásil, že akce Greenpeace v Barentsově moři mohla být provedena "na zakázku" s cílem zabránit Rusku ve využívání arktického šelfu. Naznačil tak, že by v pozadí mohla být některá z konkurenčních zemí, žádnou ale nejmenoval. "Pro nás je to vážná věc. A nehodláme zastávat mírnější postoj. Naopak přitvrdíme," zdůraznil. Soupeři Ruska v Arktidě jsou USA, Kanada, Dánsko a Norsko.

Rusko přitvrzuje i ve zbrojní konfrontaci se Západem, kterou podle Kremlu vyvolává americký protiraketový štít budovaný v Evropě. Podle Putina Moskva sice o rozmístění raket Iskander v Kaliningradské oblasti ještě definitivně nerozhodla, podle ministerstva obrany ale rakety v Kaliningradské oblasti umístěny už jsou. Iskandery jsou přitom jen jedním z prvků možné odpovědi na protiraketovou obranu, a to "zdaleka ne nejúčinnějším", řekl dnes Putin

Ruský prezident se vyslovil pro ochranu "tradičních morálních hodnot" v Rusku a boj proti západním "pseudohodnotám". Reagoval tak na silné hnutí za rovnoprávnost homosexuálů, které se do Ruska šíří ze západních zemí. "Pro mne není důležitá kritika západních hodnot. Pro mne je důležité chránit naše obyvatelstvo před určitými pseudohodnotami, které naši občané přijímají velmi obtížně," uvedl Putin

Rusko je vystaveno sílící kritice západních zemí za své homofobní zákony, zejména zákon o zákazu propagace homosexuality mezi mládeží. Zimní olympiádu v Soči, kterou ruský tisk označuje za Putinovo "vymodlené dítě", kvůli kontroverzní právní normě odmítá navštívit rostoucí počet čelných západních politiků. K bojkotu polského prezidenta Bronislawa Komorowského, francouzského prezidenta Françoise Hollandea a německého prezidenta Joachima Gaucka se dnes připojila litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová.

Tagy: Rusko

Zdroje: ČTK