Žďárská útočnice nebyla jedinou vraždící pacientkou opavské psychiatrie

- Aktuality autor: var

V posledních dvou letech zabíjely dvě bývalé pacientky opavské psychiatrické léčebny. Kromě mladé ženy ve Žďáru nad Sázavou, která v úterý ve škole zabila studenta a další tři lidi zranila, vraždila i jiná žena ve Frýdku-Místku. V roce 2012 zabila batole a zranila jeho babičku. Obě útočnice trpí schizofrenií.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

V případě útoku na dítě a seniorku ve Frýdku-Místku bylo trestní stíhání kvůli nepříčetnosti pachatelky už dříve zastaveno. Uvedl to státní zástupce Vít Legerský, který případ dozoroval. "Podal jsem soudu návrh na umístění ženy do detenčního zařízení," uvedl žalobce. Žena je nyní v péči pracovníků Detenčního ústavu v Brně.

Oba případy spojuje fakt, že ženy byly před útokem v péči lékařů Psychiatrické nemocnice Opava. Útočnice ze Žďáru nad Sázavou na základě rozsudku soudu, který ji tam poslal, protože se pokusila v roce 2012 unést z havířovské školy sedmiletou školačku. Při tom pobodala její vychovatelku. Druhá žena léčení podstupovala opakovaně, mnohdy na vlastní žádost. Nikdy ji tam ale neposlal soud. 

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček chce do konce roku vybrat nové vedení opavské psychiatrické nemocnice. Ředitel Ivan Drábek totiž ve středu na svou funkci v reakci na žďárský případ rezignoval.

Tagy: násilí Opava psychiatrie kriminalita Justice Ministerstvo zdravotnictví ČR schizofrenie Žďár nad Sázavou

Zdroje: ČTK