Zažádal Mynář o bezpečností prověrku?

- Aktuality autor: Danica Klein

Ředitel kanceláře prezidenta Vratislav Mynář dopoledne oznámí další kroky ohledně své bezpečnostní prověrky. Podle informací Hradu měl mít všechny podklady pro žádost Národnímu bezpečnostnímu úřadu (NBÚ) pohromadě ve středu. Prezident Miloš Zeman již dříve řekl, že pokud Mynář o prověrku nezažádá, na Hradě skončí.

Vratislav Mynář

Vratislav Mynář,zdroj: Profimedia.cz

V médiích se již objevily spekulace, že by ho ve funkci kancléře mohl nahradit například dosavadní ředitel protokolu Jindřich Forejt. Zeman ho "zdědil" po svém předchůdci Václavu Klausovi. O Forejtovi se dříve uvažovalo jako o možném budoucím velvyslanci ve Vatikánu, jeho cesta do diplomacie se ale před časem zastavila.

Hrad tvrdí, že Mynář prověrku pro výkon funkce nepotřebuje. Nesmí se ale seznamovat s utajovanými skutečnostmi, které mohou znát jeho podřízení s příslušným prověřením od NBÚ. Zeman nedávno řekl, že Mynář sám od sebe chce požádat o nejvyšší stupeň prověrky - přísně tajné.

Podle médií je ale možné, že NBÚ kancléřovi prověrku neudělí. Údajně mohou vadit některé jeho podnikatelské kontakty. Sám Mynář odmítl svou situaci komentovat s poukazem na dnešní tiskovou konferenci.

Tagy: prezident ČR bezpečnostní prověrka ředitel kanceláře prezidenta

Zdroje: ČTK