Dnes je čtvrtek 21. listopadu 2024., Svátek má Albert
Počasí dnes 2°C Občasné sněžení

Aktualizováno: Zástupci stran pravděpodobné příští polské vlády podepsali koaliční smlouvu

Aktualizováno: Zástupci stran pravděpodobné příští polské vlády podepsali koaliční smlouvu
Donald Tusk | zdroj: Profimedia

Šéfové stran, které chtějí vytvořit příští vládní koalici v Polsku, dnes podepsali koaliční smlouvu. Podle pravděpodobného premiéra Donalda Tuska jsou tyto strany připravené převzít odpovědnost za Polsko. Prezident Andrzej Duda ale v pondělí sestavením příštího kabinetu pověřil současného premiéra Mateusze Morawieckého ze strany Právo a spravedlnost (PiS).

„Velmi jsme chtěli, aby Polky a Poláci... viděli, že věci jdou správným směrem. Chtěli jsme ukázat, že jsme připravení ujmout se odpovědnosti za naši vlast,“ řekl před podpisem koaliční smlouvy Tusk, někdejší premiér a předseda Evropské rady. Budoucími partnery jím vedené Občanské koalice jsou Třetí cesta - tvořená lidovci a stranou Polsko 2050 Szymona Holowni - a Nová levice. Tyto tři formace mají ve 460členném Sejmu, dolní komoře parlamentu, dohromady 248 křesel. Dohodly se že, premiérem bude Tusk a vicepremiéry se stanou předseda lidovců Wladyslaw Kosiniak-Kamysz a Krzysztof Gawkowski z Nové levice.

Národněkonzervativní PiS, které Polsku vládlo posledních osm let, sice vyhrálo říjnové parlamentní volby, nedosáhlo v nich ale na potřebnou většinu.

Tusk dnes nechtěl komentovat to, že prezident Duda sestavením vlády pověřil současného premiéra Morawieckého, ačkoliv se mu to podle všeho nepodaří. „Prezident Duda se rozhodl získat trochu času pro sebe, pro stranu, která doposud vládne,“ řekl Tusk.

Pokud vláda, kterou sestaví Morawiecki, nezíská podporu, pověří Sejm sestavením kabinetu jiného politika. Nástup nové vlády se tak opozdí o několik týdnů.

Strany příští polské vládní koalice daly najevo, že chtějí v zemi obnovit principy právního státu, kvůli jejichž porušování Evropská komise Polsku pozastavila výplatu části peněz z unijní pokladny. Plánují také změny ve veřejnoprávních médiích, která se v uplynulých letech podle kritiků stala nástrojem propagandy PiS, nebo posílit práva žen, včetně obnovení financování umělého oplodnění metodou in vitro ze státních peněz.

List Gazeta Wyborcza napsal, že strany nedokázaly najít společné stanovisko ohledně potratů, které jsou po dva roky starém nálezu ústavního soudu v Polsku prakticky zakázané. Shodují se na tom, že tento nález zneplatní, jak by potratová politika ale v Polsku měla napříště vypadat, není jasné. Polští komentátoři nebo i europoslankyně za PiS Beata Mazurková podotkli, že ačkoliv strany příští koalice slibují zlepšit situaci žen v Polsku, koaliční smlouvu dnes podepsalo pět mužů.

Zdroje: