Dnes je neděle 22. prosince 2024., Svátek má Šimon
Počasí dnes 2°C Slabé sněžení

Zásah proti ženě na mítinku ANO byl v pořádku, v něčem ale policie chybovala

Zásah proti ženě na mítinku ANO byl v pořádku, v něčem ale policie chybovala
Mítink hnutí ANO v Ústí nad Labem 11. srpna 2022 (ilustrační foto) | zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Použití donucovacích prostředků v Českém Krumlově proti ženě, která na mítinku hnutí ANO minulý týden napadla policistu, bylo podle policejního prezidenta Martina Vondráška oprávněné. Stejně tak považuje za správný postup při omezení osobní svobody této ženy. Policie ale podle něj na shromáždění nezvládla koordinaci hlídek, velitelé porušili taktiku i některé interní akty řízení. Vyplývá to z prověřování Úřadu vnitřní kontroly policejního prezidia, řekl dnes Vondrášek novinářům.

Zasahující policisté podle Vondráška také pochybili, když při snaze oddělit znesvářené strany při hrozícím fyzickém střetu na mítinku neprokázali příslušnost k policii. Vondrášek dnes seznámil se závěry ředitele jihočeské policie Luďka Procházku a vyzval ho, aby vyvodil kromě jiného osobní odpovědnost policistů i velitelů, kteří v něčem v Českém Krumlově situaci nezvládli. Informace o navržených opatřeních očekává do dvou týdnů.

Na mítink v Krumlově byly vyčleněny dvě hlídky kriminální a dvě hlídky uniformované policie. Policie v tomto ohledu podle Vondráška nezvládla koordinaci hlídek a taktiku postupu. „Velitelé, kteří zodpovídali za bezpečnostní opatření, porušili nejenom taktiku, ale některé naše interní akty řízení, které mluví o zajišťování vnitřní bezpečnosti,“ řekl policejní prezident.

Jihočeská policie se zatím nechtěla k události konkrétněji vyjadřovat. „Jihočeský policejní ředitel Procházka obdrží od policejního prezidenta výsledky prověřování úřadu vnitřní kontroly k incidentu na shromáždění v Českém Krumlově a s policisty zahájí kázeňské řízení. O jeho výsledku bude policejního prezidenta informovat,“ řekl ČTK jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Policisté v civilu, kteří zasahovali při bezprostředně hrozícím fyzickém střetu mezi odpůrci a podporovateli svolavatele akce, podle Vondráška správně přivolali uniformovanou hlídku. Roztržka ale skončila před jejím příchodem. Kriminalistům vyčítá jen to, že před zásahem neprokázali příslušnost k policii, čímž porušili paragraf 12 zákona o policii. Tento paragraf říká, že při provádění úkonu je policista povinen prokázat svou příslušnost k policii služebním stejnokrojem, služebním průkazem nebo odznakem policie, na kterých musí být zřetelně viditelné identifikační číslo.

Kritiku si vysloužil zásah neuniformovaných policistů proti ženě, kterou odvezli v neoznačeném autě na služebnu. „Když naši kolegové odcházeli k služebnímu vozidlu, přistoupila k jednomu z nich žena, bez varování mu dala facku, způsobila mu kromě jiného tržné zranění. Následovalo použití mírnějších donucovacích prostředků a okamžité prokázání příslušnosti k policii,“ popsal událost Vondrášek. Použití donucovacích prostředků hodnotí jako oprávněné a přiměřené.

Co se týče omezení osobní svobody ženy, trvalo podle něj 55 minut. „Propuštění po 55 minutách a oznámení přestupku příslušnému správnímu orgánu. Opět za mě naprosto správný postup,“ dodal policejní prezident.

Vondrášek v pondělí v návaznosti na zásahy na mítincích jednal s krajskými a územními policejními řediteli. Velitelé městských a obvodních policejních ředitelství a územních odborů dostanou školení o zásazích a přítomnosti policie na shromážděních.

Jednodenních školení se zúčastní zhruba 240 policistů. Začnou příští týden v úterý v pražské policejní škole. V dopolední části vystoupí odborníci na právo shromažďovací, odpoledne se proškolí v taktických postupech a seznámí se s případy lidí z praxe, kteří mají s tematikou zkušenosti zejména z Prahy, Brna a Ostravy. V závěrečné fázi se budou policisté věnovat komunikaci s veřejností před shromážděním, během něj i po jeho konci.

Vondrášek v pondělí po jednání s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN) uvedl, že v bezodkladných případech nezáleží na tom, zda na podobných veřejných shromážděních zasahuje policista v uniformě či v civilu, ve všech ostatních situacích ale mají zakročit uniformovaní policisté. S Rakušanem se shodl na tom, že na předvolebních mítincích budou i členové antikonfliktního týmu, dokumentační skupiny i odboru vnitřní kontroly.

Kritiku vyvolal minulý týden také zákrok v Borovanech, při němž neuniformovaní policisté zaklekli na školáka, který chtěl odnést předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi reproduktor. Zákrokem se nyní zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Protesty odpůrců provázely Babišova shromáždění i tento týden ve čtvrtek, například v Ústí nad Labem se mítink neobešel bez potyček. Policisté na akci zaznamenali jedno protiprávní jednání, budou ale ještě vyhodnocovat pořízené záznamy. Na shromáždění dohlíželi uniformovaní policisté a antikonfliktní tým. 

Zdroje: