Je na obzoru další rána pro slovenskou politiku?

Elitní slovenský prokurátor Vasiľ Špirko ve čtvrtek obvinil ministra vnitra Roberta Kaliňáka, že dříve vydal pokyn k jeho diskreditaci kvůli vyšetřování podezření v případu možného uplácení Kaliňáka a exministra financí a dopravy Jána Počiatka. Špirko novinářům řekl, že kvůli tomu podá na Kaliňáka a vedení policie trestní oznámení pro podezření ze sabotáže. Kaliňák čelí tlaku opozice a části koalice, aby rezignoval v souvislosti s vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky.
Špirko je prokurátorem speciální prokuratury, která se na Slovensku zabývá kromě jiného nejzávažnější kriminalitou. Jako prokurátor kdysi sepsal trestní oznámení, které se týkalo možného uplácení Kaliňáka a Počiatka, jež v minulosti založili společnou firmu.
Dohlížel i na prověřování obchodní transakce mezi Kaliňákem a podnikatelem, který byl mezitím obviněn z daňového deliktu. Následně byl Špirko obviněn a spisy mu byly odejmuty.
"Trestní stíhání mě jako prokurátora mohlo být účelové. Podávám trestní oznámení na ministra vnitra Roberta Kaliňáka a na osoby v postavení prezidenta policejního sboru a ředitele národní protikorupční jednotky pro podezření ze sabotáže," řekl ve čtvrtek Špirko. Dodal, že získal informace o tom, že jeho diskreditaci nařídil Kaliňák. Nic bližšího k tomu neřekl.
Policie Špirka před dvěma lety obvinila z toho, že ve zmiňované kauze kolem ministerstva vnitra vytvářel nátlak na svědka. Prokuratura později obvinění zrušila; zrušila i další obvinění vůči Špirkovi. Možného disciplinárního provinění minulý týden Špirka zase zprostila příslušná disciplinární komise prokurátorů.
Policejní prezident Tibor Gašpar označil čtvrteční Špirkovy výroky za invektivy. "Ve věci jednal nezávislý vyšetřovatel. Každý krok konzultoval s dozorovým prokurátorem," řekl Gašpar o dřívějších obviněních prokurátora. Dodal, že podezření se týkala také falšování podpisů svědka pod trestním oznámením, které sepsal Špirko. Případ podezření z korupce politiků podle Gašpara vyšetřuje národní protikorupční jednotka.
Veřejné vystoupení elitního prokurátora, jak to ve čtvrtek učinil Špirko, je na Slovensku ojedinělé.
Svědek v uvedené kauze podle Špirka zmiňoval úplatky v hodnotě několika set tisíc eur, který byly prý určeny pro Kaliňáka a Počiatka, a popsal také celé schéma zakázky na komponenty a technologie.
Pokroky v případu
Slovenská policie ve čtvrtek také na základě informací tamní tajné služby SIS obvinila z blíže neupřesněných deliktů dva pracovníky daňových úřadů a jednoho z italských podnikatelů Diega Rodu, o kterých psal zavražděný novinář Ján Kuciak. Gašpar ale neuvedl, kdy zmiňovanou trojici policie obvinila.
Podle Gašpara čelil Roda na Slovensku vyšetřování ve 45 případech. Často šlo o podezření z daňových deliktů a ve 20 takových případech Roda dodatečně doplatil daně, čímž se vyhnul soudu.
Policie spolu s prokuraturou prověřují na 70 případů, kterými se dříve úřady zabývaly ohledně zmiňovaných podnikatelů na východním Slovensku, jež média spojují s mafií.
O jejich aktivitách a o podnikatelských vazbách jiného italského podnikatele Antonina Vadaly na tajemníka bezpečnostní rady státu Viliama Jasaně a na asistentku premiéra Roberta Fica Máriu Troškovou psal v nedokončeném článku zavražděný novinář.
Prezident Kiska nedávno uvedl, že ředitel SIS ho informoval o tom, že dlouhodobě upozorňoval příslušné členy vlády na působení mafiánské skupiny na východním Slovensku.
Portál Aktuality.sk, pro který Kuciak pracoval, dříve v tomto týdnu uvedl, že Slovensko už v roce 2013 dostalo od italských úřadů informace o kontaktech mafie s Vadalou.
Podnikatel Vadala spojení s mafií popřel a také odmítl spekulace, že díky politickým kontaktům získal značnou sumu peněz ve formě dotací a z evropských fondů. Gašpar řekl, že policie zatím nenašla v archivu zmiňované dokumenty, které podle portálu dostala od italských úřadů před pěti lety.
Gašpar s odvoláním na nařízení prokuratury také ve čtvrtek neuvedl bližší informace o vyšetřování vraždy reportéra a jeho přítelkyně. Řekl pouze, že byly prověřeny dvě nebo tři vyšetřovací verze.