Dnes je čtvrtek 2. února 2023., Svátek má Nela
Počasí dnes 3°C Smíšené přeháňky

Zas**ní Pražáci, zaznělo z úst policistů. Pak zbili muže, kterému sundávali botičku

Zas**ní Pražáci, zaznělo z úst policistů. Pak zbili muže, kterému sundávali botičku
Ilustrační snímek | zdroj: ThinkStock

Běžná nepříjemnost. Špatně zaparkujete, dostanete botičku a musíte počkat na městské strážníky, aby vám ji po zaplacení pokuty odmontovali. Ovšem pro Zdeňka Kureše z Kolína se tato banalita stala doslova doživotní noční můrou. Strážníci mu totiž kromě pokuty zajistili také pořádný výprask spojený s pobytem v cele. To vše zřejmě je kvůli "áčku" na registrační značce jeho vozu.

Když jednoho srpnového rána Zdeněk Kureš přijel na kolínské náměstí, ani ve snu ho nenapadlo, že na svůj letní výlet do rodného města v životě nezapomene. Aby přilepšil rozpočtu svých rodičů, rozhodl se prodat úrodu švestek místnímu stánkaři na náměstí. Ke své smůle však na placeném stání zapomněl zaplatit parkovné.

"Když jsem hledal stánek s ovocem, upozornil mě jiný obchodník, že mi strážníci asi nasazují botičku. Rychle jsem šel zpět k vozu, abych situaci vyřešil. Evidentně špatně naladění strážníci neměli nejspíš den, a tak mi sdělili, že jsem porušil vyhlášku, tudíž musím zaplatit pokutu 500 korun. Moje omluva, že zásobuji stánek, nepomohla, nicméně jsem svoje pochybení uznal. Neprotestoval jsem a dal jim doklady s tím, že pokutu na místě zaplatím. Jeden ze strážníků mi vypisoval bločky a druhý mi šel sundat botičku, přičemž to glosoval slovy: Zasraní Pražáci,“ popsal Kureš v rozhovoru pro Tiscali.cz s tím, že narážka strážníků byla adresována jemu, jelikož právě jeho vozidlo mělo pražskou registrační značku.

'Nevíte, jak jsme se vyspali, tak neprovokujte'

Přestože je Kureš kolínský rodák, proti slovům strážníka se ohradil. "Řekl jsem mu, že když je takový hrdina, ať mi dá číslo služebního průkazu a sdělí mi své jméno, že budu o jeho chování informovat jeho nadřízeného. On se mi začal smát do obličeje a druhý mi vyhrožoval, ať si dám pozor, že nevím, jak se dnes vyspali," řekl Kureš a dodal: "Nechtěli mi sdělit svou totožnost, tak jsem se jich zeptal, jestli si je mohu vyfotit. Odpověděli mi, že s tím není problém, že se mi klidně i usmějí, tak jsem to udělal. Pro jistotu jsem ještě zavolal Policii ČR, že mi strážníci vyhrožují a nadávají."

Další události nabraly rychlý spád. Strážníci podle Kureše vyběhli z auta, každý jiným směrem a začali mu sprostě nadávat. "Přesně už nevím, jaká tam probíhala komunikace, ale najednou jsem dostal zezadu ránu a ocitl se na zemi, jeden ze strážníků na mě klečel, držel mi rameno a tlačil prsty za uši. Křičel, ať se vzdám. Já jsem začal volat kolemjdoucí o pomoc," upřesnil Kureš.

Incident přerušil až příjezd policistů, kteří se s šetřením události nezabývali a Kureše zadrželi. Převezli ho na místní služebnu, a to i přesto, že jim v autě dvakrát zkolaboval. "Zavolali mi sanitku, ale doktor nepřijel. Odvezli mě následně do nemocnice, kde mi zjistili otřes mozku, vykloubené rameno a měl jsem nález na očním pozadí. Několikrát jsem i zvracel," popsal Kureš.

Odsouzen za výtržnictví

I tak Kureše převezli zpět na služebnu, kde strávil dalších 48 hodin mezi celou a výslechy. Krátce před propuštěním mu byl doručen rozsudek, v němž stálo, že je odsouzený za výtržnictví s podmíněným půlročním trestem. "Nikdo nechtěl věřit mé verzi. I přesto, že jsem navrhoval, ať seženou svědky z náměstí, záznamy z kamer. Měli k dispozici i lékařské zprávy. Za celou dobu jsem si nemohl zavolat, a to ani právníkovi , ani rodině. Jednali se mnou jako s recidivistou, přitom jsem jen špatně zaparkoval," uvedl muž, který do té doby nikdy nebyl trestán.  

V následujících dnech se u Kureše projevily příznaky psychických obtíží, nespavosti a panického strachu. "Nemohl jsem spát, budil jsem se strachy. Pořád se mi o tom všem zdálo. Začal jsem mít třes v rukou a v práci jsem fungoval jen stěží. Začal jsem tedy navštěvovat psychiatrii, kde mi bylo sděleno, že bych se měl proti postupu strážníků, policistů i soudů bránit."

Záležitost řeší GIBS

V září proto sepsal stížnost na zákrok obou složek pro Generální inspekci bezpečnostních sborů, ombudsmana a radu města Kolína, jakožto zřizovatele městské policie. "Rovněž jsem se odvolal proti uvedenému rozsudku k okresnímu soudu v Kolíně. Proběhlo už první stání, kde se mi strážníci omluvili. Za to si ale nic nekoupím," uvedl Kureš a dodal: "Myslel jsem, že žijeme v právním a demokratickém státě. Nikdy bych si nepomyslel, že po 25 letech od revoluce nás budou ozbrojené složky zase mlátit. A hlavně, že jim to v klidu projde. Naděje ale umírá poslední, a tak i já doufám ve spravedlnost."

Další stání ve věci odvolání Zdeňka Kureše je nařízené na čtvrtek 23. října. Kolínská městská policie, místní státní policie ani soud vzhledem k probíhajícímu soudnímu řízení případ nekomentovaly. 

Zdroje:
Vlastní