Záplavy v Indii mají 680 obětí, záchranné práce brzdila mlha

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Už na nejméně 680 stoupl počet obětí ničivých záplav v severní Indii. Podle agentury DPA to oznámily úřady ve státu Uttarákhand, který záplavy zasáhly mimořádně těžce. Premiér tohoto státu se obává, že bilance záplav by mohla stoupnout až na tisíc mrtvých.

Červnové záplavy v Indii

Červnové záplavy v Indii,zdroj: Isifa.com

Záchranáři se dnes při úsilí evakuovat další tisícovky ohrožených lidí potýkali se špatným počasím. Armáda musela kvůli husté mlze přerušit lety s vrtulníky, které dosud zachraňovaly lidi z ohrožených oblastí. Místo toho vojáci vybudovali improvizované mosty a lidi převáželi do bezpečí po cestách. 

Povodně postihly sever Indie v důsledku silných monzunových dešťů, které v současné době sužují velkou část země. Monzunová sezona se silnými srážkami, která trvá zpravidla od června do září, je životně důležitá pro indické zemědělství. Monzuny ale letos přišly dřív než obvykle a podle některých názorů jsou zřejmě nejhorší za 60 let. Ánand Šarma z místního meteorologického ústavu přitom podle agentury AP předpokládá, že deště budou v nejhůře zasažených oblastech v příštích dnech pokračovat. 

Podle zpravodajského serveru BBC může být kvůli povodním v horách Uttarákhandu od zbytku světa odříznuto 40.000 lidí. Podle agentury DPA bylo evakuováno již zhruba 82.000 lidí, včetně mnoha turistů a poutníků.

Tagy: Indie

Zdroje: ČTK