Návrh na zavedení přímé volby starostů asi vláda nepodpoří

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Návrh TOP 09 a STAN na zavedení přímé volby starostů asi vláda příští týden nepodpoří. Navržená novela ústavy a obecních zákonů není podle většiny ministerstev dobře připravena a navíc prý pro tak zásadní změnu nejsou přesvědčivé důvody. Vyplývá to z předkládací zprávy na vládním webu. O novele, jejíž záměr naopak podporuje i prezident Miloš Zeman, nakonec ale rozhodne parlament.

Karel Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg,zdroj: Mediafax

Novela by měla umožnit, aby si lidé mohli vybrat své starosty v obcích, kde nebude obecní rada. Starosta, který by mohl, ale nemusel být členem zastupitelstva, by měl mít v rámci obecní samosprávy vyhrazen určitý okruh věcí, do kterých by nemohlo zasahovat obecní zastupitelstvo. Odvolán by přímo volený starosta směl být pouze v místním referendu.

Ministerstva podle předkládací zprávy novele vytkla, že novela by přinesla nerovnost obyvatel stejně velkých obcí v uplatnění volebního práva, neboť v některých by si občané mohli zvolit starostu, v jiných s obecní radou ne. Zastupitelstvo by se mohlo zároveň zbavit přímo zvoleného "oblíbeného starosty" tím, že by v závěru volebního období rozhodlo o tom, že po volbách se obnoví obecní rada.

ODS proti

 

Návrh podle ministerstev na rozdíl od volby senátorů nebo prezidenta nepočítá s dvoukolovou volbou starostů. Předpokládá pouze, že by zvítězil kandidát s nejvyšším počtem hlasů a s opakováním volby v případě, že by na prvním místě skončilo více kandidátů se stejným počtem hlasů. Podmínky pro odvolání starosty se ministerstvům zdají příliš přísné, neboť referenda by se musela zúčastnit nadpoloviční většina všech obyvatel obce. 

Proti přímé volbě starostů se už dříve postavila koaliční ODS s poukazem na zkušenosti ze Slovenska, kde prý přímá volba vedla k zablokování rozvoje obcí v případech, kdy byli starosta a většina zastupitelstva z rozdílně orientovaných uskupení. Sama vláda kvůli námitkám od zavedení přímé volby starostů ustoupila, i když to původně měla ve svém programu.

Tagy: přímá volba

Zdroje: ČTK