Zahradil povede konzervativce v Evropském parlamentu

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Europoslanec Jan Zahradil byl v úterý zvolen do čela Evropské konzervativní a reformní skupiny (ECR). Stal se tak prvním Čechem v takové funkci v Evropském parlamentu.

V čele páté nejsilnější frakce evropského zákonodárného sboru, v níž jsou kromě ODS a polské PiS i britští konzervativci, kterým je ale v Anglii spojenectví s ODS a polskými ultrakonzervativci silně vytýkáno, by měl ale být jen dočasně. Koncem roku se totiž v souladu se staršími plány frakce uskuteční další volby. 

V čele seskupení, z něhož zaznívají mnohdy hodně kritická slova na adresu zastánců větší unijní integrace a přívrženců federativního uspořádání EU, stál doposud Polák Roman Kamiński ze strany Právo a spravedlnost (PiS). Ten nicméně z PiS bývalého premiéra Jaroslawa Kaczyńského s několika kolegy vystoupil kvůli tomu, že je prý krajně pravicová. Později oznámil, že odejde z čela frakce. 

"Bude rozhodně mým úkolem, aby byl v Bruselu slyšet náš hlas volající po větší racionalitě a efektivitě evropských institucí," uvedl v prohlášení Zahradil. 

Za Zahradila lobboval u Camerona i Nečas

Soupeři Zahradila, o jehož kandidatuře jednal i premiér Petr Nečas s britským premiérem Davidem Cameronem, byli Ryszard Legutko z PiS či britský konzervativec Timothy Kirkhope.

Tagy: šéf konzervativci EP

Zdroje: ČTK