NSZ už dostalo trestní oznámení Volfové na Grosse a Sobotku

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Nejvyšší státní zastupitelství v úterý dostalo trestní oznámení na expremiéra Stanislava Grosse a bývalého ministra financí Bohumila Sobotku (ČSSD) kvůli privatizaci majetkové účasti státu ve společnosti OKD v roce 2004.

Řekla to mluvčí zastupitelství Helena Markusová. Oznámení podala místopředsedkyně přípravného výboru Suverenity (SBB) Jana Volfová. Zastupitelství nyní oznámení prověří. 

Podle znaleckého posudku společnosti Ernst&Young byla tržní hodnota téměř 46procentního státního podílu zhruba 24 miliard korun, a nikoli 4,1 miliardy, které za něj zaplatila firma Karbon Invest vlastněná Viktorem Koláčkem a Petrem Otavou. 

Trestní oznámení podalo i sdružení nájemníků

Podle Volfové jsou za to, že stát přišel o 20 miliard korun, odpovědní Gross a Sobotka. Trestní oznámení kvůli této transakci podalo i Sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ. Není ale namířeno na Grosse se Sobotkou, ale na neznámého pachatele. 

Sobotka v uplynulých dnech v Právu pochybnosti kolem prodeje OKD odmítl. Částka 4,1 miliardy podle něj odpovídala tržní ceně, a byla tedy v pořádku, navíc šlo prý o jediné peníze, které kdy stát za prodej OKD dostal.

Vláda podle Sobotky tehdy vycházela ze znaleckého posudku, který nechal zpracovat Fond národního majetku.

Tagy: privatizace OKD

Zdroje: ČTK