Žádné tajné zprávy jsem z e-mailu neposílala, hají se Clintonová

- Aktuality autor: pal

Demokratická kandidátka na funkci amerického prezidenta Hillary Clintonová trvá na tom, že v době svého působení na ministerstvu zahraničí neposílala ze svého soukromého e-mailu tajné zprávy. 

Clintonová stále tvrdí, že ze svého soukromého e-mailu nikdy tajné zprávy neposílala

Clintonová stále tvrdí, že ze svého soukromého e-mailu nikdy tajné zprávy neposílala,zdroj: Profimedia.cz

Clintonová, která je nejnadějnější demokratickou kandidátkou pro volby plánované na příští rok, je kritizována za to, že používala soukromý e-mailový účet pro služební komunikaci v době, kdy působila jako šéfka americké diplomacie.

Kandidátce na prezidenta hrozí vyšetřování

Podle zprávy listu The New York Times z tohoto týdne Clintonové hrozí kvůli této aféře vyšetřování. Zahájení právních kroků proti někdejší první dámě USA požadují údajně dva vládní generální inspektoři.

Podle deníku The Washington Post zjistili inspektoři, že přinejmenším čtyři e-maily poslané ze soukromého účtu Clintonové obsahovaly informace podléhající utajení.

Clintonová v sobotu v Iowě uvedla, že "nemá tušení", o jaké čtyři e-maily by se mohlo jednat. "Neposlala jsem ani jsem nepřijala nic, co bylo v té době tajné," prohlásila.

Clintonová údajně rozesílala tisíce tajných zpráv

Clintonová vedla americkou diplomacii v letech 2009 až 2013 a po celou dobu používala soukromou adresu elektronické pošty.

Zákon tehdy používání soukromých adres k vyřizování oficiální komunikace sice nezakazoval, Clintonová ale čelí především ze strany republikánské opozice kritice za možné ohrožení národní bezpečnosti.

Zprávy rozesílané ze soukromého účtu se týkaly mimo jiné vyšetřování útoku na americký konzulát v libyjském městě Benghází, při kterém na podzim roku 2012 zahynuli čtyři Američané, včetně velvyslance Chrise Stevense.

Americké ministerstvo zahraničí musí na základě květnového rozhodnutí soudu 30 tisíc e-mailů své někdejší šéfky zveřejnit. První balík zpráv zveřejnilo 30. června. Pokračovat s tím bude každý měsíc až do konce ledna 2016.

Tagy: zahraničí Spojené státy americké prezidentské volby 2016

Zdroje: ČTK