Žadatelé o azyl, kteří se dopustí násilí, musí opustit zemi, apeluje Seehofer

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 2. 1. 2019 15:04) - Aktuality autor: šar

Žadatelé o azyl, kteří se v Německu dopouští násilných trestných činů, musí zemi opustit. V reakci na útoky skupinky mladých Afghánců, Syřanů a Íránců, kteří o víkendu napadali kolemjdoucí v bavorském městě Ambergu, to podle deníku Bild řekl německý ministr vnitra Horst Seehofer. Pokud nebudou k efektivnímu vyhošťování násilníků stačit současné zákony, hodlá Seehofer navrhnout jejich zpřísnění.

V případě, že nebudou současné zákony "stačit", volá Seehofer po jejich zpřísnění.

V případě, že nebudou současné zákony "stačit", volá Seehofer po jejich zpřísnění.,zdroj: Profimedia.cz

"Pokud žadatelé o azyl páchají násilné trestné činy, musí naši zemi opustit," řekl Seehofer. "Události v Ambergu mě velmi rozrušily. Jsou to násilné excesy, které nemůžeme trpět!" dodal.

Ministr vnitra reagoval na dění ve městě, které leží na půli cesty mezi Norimberkem a západočeskou hranicí. Čtyři mladíci ze Sýrie, Afghánistánu a Íránu ve věku 17 až 19 let tu v sobotu večer napadali pod vlivem alkoholu u nádraží a v centru města kolemjdoucí. Zranění, převážně lehká, utrpělo dvanáct lidí ve věku od 16 do 42 let. Sedmnáctiletý mladík musel kvůli poranění hlavy ovšem do nemocnice. Všichni čtyři útočníci jsou ve vazbě.

Chování mladých žadatelů o azyl vyvolalo ve čtyřicetitisícovém Ambergu debatu. Starosta Michael Cerny agentuře DPA řekl, že se do ní na sociálních sítích ovšem zapojili lidé z celého Německa i ze zahraničí.

"Najednou se hlásí lidé z Hamburku a Berlína a všichni si myslí, že situaci v Ambergu rozumí," postěžoval si politik, který je stejně jako Seehofer členem bavorské Křesťanskosociální unie (CSU). "Samozřejmě nelze paušalizovat, ale tihle idioti prokázali medvědí službu i pokojným a angažovaným žadatelů o azyl," postěžoval si Cerny.

Protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) vyzvala k okamžitému vyhoštění dotyčných čtyř mladíků. Místopředsedkyně bavorské odnože strany Katrin Ebnerová-Steinerová uvedla, že mladíci svým chováním pozbyli jakéhokoli práva se dál dožadovat v Německu azylu. "Domácí obyvatelstvo musí být před takovými lidmi, kteří údajně hledají ochranu, samo naléhavě chráněno," uvedla.

Podobně se dnes v rozhovoru poskytnutém Bildu vyjádřil i poslanec Patrick Sensburg, člen vládní CDU, který se věnuje otázkám bezpečnosti. "Podle mě tyto osoby ztratily právo na to zůstat v Německu a musí být vyhoštěny," vyzval.

Německá vláda dnes odsoudila jak útoky v Ambergu, tak i případ ze silvestrovské noci z Porúří, kde Němec najížděl autem do cizinců. Padesátiletý muž nejprve v Bottropu a poté v Essenu najížděl do skupin lidí. Celkem osm jich zranil, z toho jednu ženu těžce. Muž, který jednal podle úřadů z nenávisti k cizincům, skončil ve vyšetřovací vazbě.

V Německu není místo pro extremismus ani netoleranci, ať už vychází takové chování z jakékoli strany, uvedla k tomu mluvčí vlády Martina Fietzová. Vláda podle Fietzové vzala zprávy o incidentech v Bavorsku a Severním Porýní-Vestfálsku, které spolu přímo nijak nesouvisí, na vědomí "se zděšením". Hodnotit tyto události mluvčí nijak nechtěla a odmítla také srovnávat aktuální útoky z Ambergu, Bottropu a Essenu s loňským děním v Chemnitzu (Saské Kamenici).

Do souvislosti tyto události dal dnes dopoledne například šéf druhého největšího policejního odborového svazu DPolG Rainer Wendt. "Není možné, že se o 'štvanici' jedná jen v případě, když jsou pachateli pravicoví extremisté," řekl. Reagoval tím na skutečnost, že vládní mluvčí Stefen Seibert loni v září v souvislosti s útoky příznivců krajní pravice na přistěhovalce v Chemnitzu (Saské Kamenici) hovořil o "štvanici". Později tento termín použila i kancléřka Angela Merkelová. Tomuto dění v Chemnitzu předcházela vražda Němce, z níž jsou podezřelí přistěhovalci. 

Ačkoliv policie motiv útoků na kolemjdoucí v Ambergu zatím nezná, podle Wendta je jasný. "Je to hluboké pohrdání naším státem a lidmi, kteří u nás žijí. Ti čtyři pachatelé by se měli na svobodu podívat až v okamžiku, kdy vstoupí na půdu své vlasti," dodal ředitel DPolG.

Tagy: Německo zahraničí německá politika uprchlická krize německá vláda CDU/CSU

Zdroje: ČTK