Z vraku francouzského airbusu v Atlantiku vyzvednuto první tělo

- Aktuality autor: Danica Klein

Francouzský pátrací tým vyzvedl první tělo z vraku letadla společnosti Air France, které předloni cestou z Ria de Janeiro do Paříže spadlo do Atlantiku. S odvoláním na vedení francouzského četnictva to dnes oznámila agentura AFP.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

"Po jednom neúspěšném pokusu bylo dnes brzy ráno možné vyzvednout pozůstatky jedné z obětí na palubu lodi l'Ile de Sein" (jejíž posádka pátrání vede), uvedlo četnictvo v komuniké.

Boj s těžkými podmínkami

Vrak je v hloubce 3900 metrů. Tělo bylo podle komuniké stále připoutáno ke svému sedadlu. Po dvou letech ve vodě "vypadá zbědovaně". Odborníci z něho hned odebrali vzorky tkáně, které budou příští týden předány analytické laboratoři kvůli zjištění možnosti identifikovat oběti prostřednictvím jejich DNA.

Četnictvo poznamenalo, že pokusy vyzvednout těla obětí probíhají za "mimořádně složitých a dosud nezažitých podmínek" a že stále přetrvává velká nejistota, zda bude technicky možné těla vyzvednout.

Pomoc černých skřinek

Letoun Airbus A330 havaroval 1. června 2009. Bezprostředně po neštěstí byly vyloveny jen některé části stroje a těla asi 50 pasažérů, která plavala na hladině oceánu.

V minulých dnech byly v rámci obnoveného pátrání z mořského dna vytaženy obě takzvané černé skříňky, které zaznamenávají parametry letu a rozhovory v pilotní kabině a které by mohly objasnit dosud nevysvětlenou příčinu katastrofy.
Trosky stroje byly nalezeny začátkem dubna. Jsou v hloubce 3900 metrů na ploše 600 krát 200 metrů. Při neštěstí zahynulo všech 228 lidí na palubě, mezi nimi byli i tři Slováci.

Tagy: airbus

Zdroje: ČTK