Čechokanaďan dostal za zpochybňování holocaustu podmínku

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Okresní soud pro Prahu - západ ve čtvrtek uznal Čechokanaďana Vladimíra Stworu vinným z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka a uložil mu za to šestiměsíční trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu dvou let.

Podle obžaloby muž na svůj web umístil český překlad článku zpochybňujícího holokaust. Stwora trvá na své nevině, zveřejněním článku prý chtěl pouze vyvolat diskusi. Rozhodnutí není pravomocné. 

Prvoinstanční soud Stworu již dvakrát osvobodil, odvolací soud však vždy verdikt zrušil a případ vrátil k novému projednání. 

Článek: Neexistují důkazy o plynových komorách

V kauze jde o český překlad článku pod názvem "Holokaust a jeho čtyřmilionová varianta", u něhož byl jako autor uveden D. Cassidy. Stwora text podle spisu umístil na své internetové stránky v červenci 2007. Článek podle obžaloby zpochybňuje nacistickou genocidu Židů za druhé světové války z hlediska počtu obětí i v otázce existence táborů smrti a plynových komor.

Z textu článku státní zástupce upozornil mimo jiné na tvrzení: "Ve skutečnosti neexistuje žádný důkaz, že byl v jakémkoliv táboře smrti používán jedovatý plyn, plynové komory nebo plynové pece." Stwora podle obžaloby text publikoval v úmyslu polemizovat o "podstatě a rozsahu nacistického genocidia proti Židům za druhé světové války". 

Muž obvinění opakovaně odmítl. V minulosti upozornil na to, že není autorem článku ani jej nepřekládal a s obsahem textu se neztotožňuje. Před soudem uvedl, že článek publikoval v Kanadě, web serveru se nachází v USA a v těchto zemích nejde o trestný čin.

Tagy: soud holocaust

Zdroje: ČTK