Z potopené filipínské lodi uniká olej. Hrozí ekologická katastrofa

- Aktuality autor: Michal Polák

Filipínským záchranářům se nedaří zastavit unikající palivo z trajektu, který se potopil v pátek v noci. Při nehodě zemřelo nejméně 50 lidí. Skvrna topného oleje už se rozšířila k pobřežním vesnicím, na rybolovné oblasti a do mangrovníkových porostů vzdálených více než pět kilometrů od místa neštěstí, informovala dnes agentura AFP. 

Místo potopení trajektu

Místo potopení trajektu,zdroj: Profimedia.cz

Na palubě trajektu, který se u filipínského přístavního města Cebu srazil s nákladní lodí, bylo asi 870 lidí. Podle dostupných informací je stále 50 až 70 lidí pohřešováno a záchranáři předpokládají, že jejich těla zůstala uvnitř vraku lodi, která po srážce klesla do hloubky asi 30 metrů. 

Unikající palivo dodalo katastrofě další rozměr a záchranáři se kromě pátrání po obětech museli pustit také do boje proti unikajícímu topnému oleji. Zatím jsou ale jejich snahy marné. 

"Je vidět, že to vytéká z té lodi. Je to topný olej a je to černé," řekl AFP velitel pobřežní stráže na ostrově Cebu Weniel Azcuna. "Zasáhlo to už značnou část pobřeží tady na Cebu a taky na sousedním ostrově Mactan," dodal. 

Neví se odkud olej vytéká

Na trajektu podle jeho informací bylo asi 120.000 litrů topného oleje a potápěčům se zatím nepodařilo najít místo, odkud vytéká. Kolik už uniklo do moře není známo. Mezi zasaženými oblastmi jsou i města Lapu-Lapu a Cordova na ostrově Mactan, kde jsou oblíbená plážová turistická střediska. Zasaženo bylo i město Talisay na Cebu, kde je prosperující rybářský průmysl. 

Lodní neštěstí jsou na Filipínách poměrně častá, ať již kvůli proměnlivému tropickému počasí, špatnému stavu plavidel či nedodržování bezpečnosti námořní dopravy. V prosinci 1987 se v zemi stala nejhorší námořní tragédie v mírových dobách. Při srážce trajektu Dona Paz s tankerem zemřelo více než 4000 lidí. 

Tagy: Filipíny lodní neštěstí ekologická katastrofa

Zdroje: ČTK