Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes 0°C Zataženo

Aktualizováno: Z Evropy zaznívá varování před nekontrolovanou mocí sociálních sítí, akcie Twitteru oslabují

Aktualizováno: Z Evropy zaznívá varování před nekontrolovanou mocí sociálních sítí, akcie Twitteru oslabují
Twitter natrvalo zablokoval Trumpův účet | zdroj: Profimedia

Někteří činitelé institucí Evropské unie jsou znepokojeni rozhodnutími sociálních sítí Twitter či Facebook zablokovat účet amerického prezidenta Donalda Trumpa v reakci na násilnosti v americkém Kongresu. Ačkoli evropští politici většinou Trumpovo počínání odsuzují, z Evropské komise či z europarlamentu zároveň zní varování před nekontrolovanou mocí šéfů sociálních sítí. Akcie společnosti Twitter po trvalém zablokování Trumpova účtu výrazně oslabují.

Twitter se v sobotu rozhodl znemožnit Trumpovi přístup k účtu, který byl jeho nejdůležitější komunikační platformou. Společnost to zdůvodnila snahou předejít "nebezpečí dalšího podněcování k násilnostem". Trump ve svých příspěvcích trval na nepodložených tvrzeních o podvodech v nedávných prezidentských volbách a odmítal odsoudit násilné středeční vniknutí svých podporovatelů do budovy amerického Kongresu. Trumpův účet měl přes 88 milionů sledujících.

Také Facebook minulý týden uvedl, že Trumpův účet pozastaví minimálně do konce jeho prezidentského mandátu 20. ledna.

Zástupci Demokratické strany v americké Sněmovně reprezentantů oficiálně prezentovali usnesení o ústavní žalobě na končícího prezidenta. Návrh má jediný bod, kterým je obvinění z "podněcování vzpoury" v souvislosti s nepokoji na Kapitolu. O rezoluci by se mohlo hlasovat už za dva dny.

"Fakt, že šéf firmy může bez jakékoli kontroly či vyváženosti vypnout prezidentovi USA mikrofon, budí velké rozpaky. Není jen potvrzením moci těchto platforem, ale také ukazuje velké slabiny způsobu, jímž je naše společnost organizována v digitálním prostoru," varoval eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton.

Reakce sociálních sítí na útok na Kongres může podle něj zcela nově definovat jejich roli a odpovědnost, kterou je třeba konkrétněji regulovat. V tomto smyslu Breton srovnal význam událostí z minulého týdne s teroristickými útoky na New York a Washington z 11. září 2001.

Brusel v prosinci zveřejnil návrhy nových pravidel digitálního prostředí, které počítají s větší odpovědností platforem za jejich obsah, zároveň by však měly zajistit svobodu projevu.

"Nemůžeme nechat na velkých amerických technologických společnostech, aby rozhodovaly, jak budeme a nebudeme diskutovat, co může a nemůže být řečeno v demokratickém projevu," uvedl na webu předseda nejsilnější europarlamentní skupiny lidovců Manfred Weber. Pravidla, která navrhla komise, jsou podle něj krokem správným směrem, avšak EU by měla zajít dál a mít jasný přehled o algoritmech, podle nichž jednotlivé sítě fungují. Unie by stejně jako v jiných předchozích případech měla nastavit trend pro celý svět, dodal Weber.

O návrzích komise budou během následujících měsíců vyjednávat členské státy s europarlamentem, než schválí jejich definitivní podobu. Ani další přední poslanci se netají tím, že Trumpovo odstavení od účtů na sítích je pro ně varováním.

"Trumpovy nepravdivé výroky ohledně ukradených voleb odsuzuji. Zároveň si ale myslím, že o blokování účtů nebo odstraňování obsahu má rozhodovat nezávislý soud. Je nepřípustné, aby Mark Zuckerberg sám rozhodoval o tom, co je v pořádku, a co ne," prohlásil na adresu šéfa Facebooku český pirátský místopředseda EP Marcel Kolaja. Dodal, že činnost soudů je nutné přizpůsobit digitálnímu věku a vyhradit jejich dostatečné kapacity právě pro podobná rozhodování.

Výhrady vůči způsobu, jakým byl zrušen Trumpův twitterový účet, má například i německá kancléřka Angela Merkelová.

Akcie Twitteru výrazně oslabují

Akcie americké internetové společnosti Twitter po trvalém zablokování Trumpova účtu výrazně oslabují. Na newyorské burze jejich cena klesla až o 12 procent. Tržní hodnota podniku se snížila o téměř pět miliard dolarů (zhruba 108 miliard Kč).

Experti předpokládají, že rozhodnutí Twitteru bude mít na podnik mírně negativní finanční dopady. "Očekávejte mírný úbytek uživatelů," uvedli analytici ze společnosti Berstein.

Krajně pravicové skupiny jsou nadále velmi aktivní na digitálních platformách, jako je Parler, Gab, MeWe, Zello či Telegram, a mohly by se stahovat z mainstreamových sociálních médií, poznamenala agentura Reuters. O Parleru jako o své budoucí platformě uvažoval i Trump. Ten označil krok Twitteru za omezování svobody projevu. Uvedl také, že zvažuje vytvoření vlastní sociální sítě.

Zdroje: