VZP snížila pohledávky, které má u dlužníků, na 29,7 miliardy. Poprvé v historii

- Aktuality autor: pal

Všeobecná zdravotní pojišťovna poprvé snížila objem pohledávek, které má u dlužníků, na 29,7 miliardy korun za letošní červenec. Na konci minulého roku jí přitom fyzické a právnické osoby dlužily 31,4 miliardy korun. 

Všeobecné zdravotní pojišťovně dluží tisíce lidí

Všeobecné zdravotní pojišťovně dluží tisíce lidí,zdroj: Profimedia.cz

Největší tuzemská zdravotní pojišťovna, u níž bylo loni registrováno téměř 60 procent pojištěnců, začala s pohledávkami aktivně pracovat v roce 2013.

Do konce roku se suma může snížit o dalších 600 milionů

Trend neustálého zvyšování celkového objemu dluhů na pojistném se podařilo zvrátit až letos. Do konce roku by se suma měla snížit o dalších 600 milionů.

"Pro další roky už není možné očekávat tak razantní pokles, ale otočený trend chceme dodržet," uvedla ekonomická náměstkyně ředitele VZP Markéta Slavíková.

Nejvíce pohledávek je starých tři až deset let, dosahují 16,3 miliard korun. Takto staré dluhy je už podle Slavíkové obtížné vymáhat, protože se jedná například o nemajetné dlužníky, firmy v likvidaci nebo neukončená dědická a konkurzní řízení.

Pojišťovna naopak předpokládá, že se jí podaří od dlužníků získat peníze, které měli zaplatit v letech 2013 a 2014. Jedná se celkem o 7,4 miliardy korun. "Nejdůležitější je začít komunikovat. Můžeme vytvořit splátkový kalendář, domluvit se na odkladu splácení a podobně," uvedla náměstkyně.

Dlužníků pojišťovny je několik tisíc

Pojištěnce s dluhy nad 300 tisíc korun staršími půl roku, na které už byl vydán pravomocný platební výběr, VZP zveřejňuje na seznamu dlužníků.

"Dlužníků, s nimiž se nelze domluvit, je v tom seznamu 13 tisíc. V objemu je to osm miliard korun," poznamenala Slavíková.

Více než milionový dluh má 1300 lidí a firem. Celkový seznam dlužných částek má aktuálně milion řádků. Může v něm ale být několik firem jednoho dlužníka.

Vedle samotného dluhu na pojistném je do pohledávek zahrnuto také penále a další poplatky, které v určitých případech mohou být sníženy nebo odpuštěny. Prakticky všechny pohledávky starší pěti let VZP předala exekutorům, touto cestou se vymáhá přes deset miliard korun.

Tagy: VZP Česko domácí dluhy české zdravotnictví

Zdroje: ČTK