Americký výcvik syrských rebelů nesplnil cíle, přiznává Pentagon

- Aktuality autor: pal

Americký program zaměřený na výcvik syrských rebelů neplní očekávané cíle. Aktivních bojů se účastní jen pět Syřanů, kteří byli cvičeni americkými vojáky. Ve středu o tom americký Kongres informoval generál Lloyd Austin, který dohlíží na americké jednotky bojující na Blízkém východě. 

Generál Lloyd Austin informuje o výsledcích výcviku Syřanů

Generál Lloyd Austin informuje o výsledcích výcviku Syřanů,zdroj: Profimedia.cz

Austin sice řekl, že výcvik nedosáhl předpokládané záměry a že program za stanoveným časovým plánem zaostává, v budoucnu prý ale očekává navýšení počtu vycvičených Syřanů.

Náměstkyně amerického ministra obrany Christine Wormuthová v senátním výboru pro armádu řekla, že v programu je asi 100 až 120 povstalců.

USA zahájily výcvikový program v květnu. Počítaly s tím, že jím ročně projde 5400 dobře vybraných lidí, kteří pak budou využitelní pro pozemní boj v Sýrii.

Mnozí uchazeči ale byli vyloučeni při výběru jako nevhodní. Z dřívějších zpráv vyplývá, že pro výcvik není dost adeptů a že mnozí odmítají podmínku, že budou bojovat výhradně proti radikálům a nikoli proti režimu prezidenta Bašára Asada.

Umírněná opozice zahájila revoluci a jako první začala v roce 2011 proti armádě bojovat. Skupiny zradikalizovaných muslimů se k ní připojily později, ale sledují jiné cíle - chtějí získat území, které budou spravovat podle islámských zákonů.

V první vycvičené skupině bylo údajně okolo 60 příslušníků umírněné opozice. Některé z nich během léta unesla radikální fronta An-Nusra, která se hlásí k Al-Káidě, postupně jich část propustila a varovala ostatní povstalce, aby se do amerického programu nezapojovali.

Divize 30, jak si Syřané vycvičení Američany říkají, následně příslušníky An-Nusry označila za bratry.

Tagy: Sýrie zahraničí Spojené státy americká armáda konflikt v Sýrii boje s Islámským státem

Zdroje: ČTK