Výsledky voleb v Iráku zatím těsné, oficiální ještě nejsou

- Aktuality autor: red

Současný irácký premiér Núrí Málikí se podle dostupných částečných výsledků nedělních parlamentních voleb ujal mírného vedení před rivaly z šíitsko-sunnitského bloku expremiéra Ajáda Alávího.

Dosud známá čísla jsou ale těsná a volební komise opět odložila zveřejnění oficiálních výsledků hlasování. Informovala o tom v pátek agentura Reuters.

Zatím byly zveřejněny výsledky z pěti iráckých provincií a podle nich vede Málikího koalice Právní stát před Alávího sekulárním šíitsko-sunnitským volebním blokem Národní irácké hnutí (MNI).

Souboj bude zřejmě vyrovnaný až do zveřejnění výsledků ze všech 18 iráckých provincií, včetně nejvýznamnějších oblastí, jako je hlavní město Bagdád, kde žije asi šest milionů lidí.

Obrázek důležitých parlamentních voleb, které se konaly sedm let po svržení režimu Saddáma Husajna, kalí neustálé odsouvání termínu zveřejnění oficiálních výsledků a také rostoucí počet obvinění z volebních podvodů.

Činitelé z nezávislé volební komise uvedli, že ještě během pátku zřejmě zveřejní další částečné výsledky. Vysoký představitel volební komise Hamdíja Husajní popřel obvinění Alávího koalice, podle níž došlo k vážným podvodům, včetně hlasů vyhozených do odpadků či absence jmen 200 tisíc vojáků na volebních seznamech.

"Proces sčítání a třídění hlasů pokračuje dobře a za přítomnosti zástupců politických stran i zahraničních pozorovatelů," řekl. Stížnosti zpochybňující čistotu voleb předznamenávají pravděpodobně dlouhé a nesnadné rozhovory o zformování budoucí vlády. Pak by také mohla propuknout nová vlna násilností, které sice poklesly na intenzitě, ale v etnicky i nábožensky roztříštěné zemi nadále pokračují.

Tagy: Irák siite

Zdroje: ČTK