Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 5°C Občasný déšť se sněhem

Vybíráme krátkodobou půjčku: na co si dát pozor a jak najít tu nejlepší?

Vybíráme krátkodobou půjčku: na co si dát pozor a jak najít tu nejlepší?
Peníze (ilustrační foto) | zdroj: tisková zpráva

Řada lidí, kteří mají zájem o krátkodobou půjčku, je zmatená z obrovského množství nabídek bank i zavedených nebankovních společností. Mnohdy tak sáhnou po první variantě, kterou jim nabídne jejich banka. Jenže je to vždy správně? A proč nestačí sledovat jen výši úrokové míry?

Finanční injekci prostřednictvím krátkodobých půjček využívá poměrně velké množství českých domácností. Nejčastěji k ní sahají těsně před výplatou, nebo ve chvíli nečekaných výdajů, které musí co nejdříve zaplatit. Krátkodobé půjčky tak pomáhají překlenout akutní finanční krizi. Měli byste ale mít jistotu, že zapůjčené peníze zvládnete v řádu dnů či týdnů splatit. Jestliže se totiž opozdíte nebo si splátku odložíte, můžete se dostat do dluhové pasti.

Znaky krátkodobé bankovní půjčky

  • Můžete si půjčit od 500,- do 25 000,- nejčastěji na 1 - 4 týdny
  • Můžete o ní zažádat on-line z pohodlí domova
  • Peníze můžete získat do 24 hodin
  • Peníze můžete použít na cokoliv
  • Půjčku můžete získat i bez potvrzení příjmů a nahlížení do registrů

Kdo nabízí krátkodobé půjčky?

Krátkodobé půjčky vám poskytnou jak banky, tak i nebankovní společnosti. Podmínky, které se vážou k získání krátkodobé půjčky, se většinou odvíjí od částky, kterou si chcete půjčit. U bank stačí při nižších částkách dva doklady totožnosti a doložení příjmů. Nevýhodou ale je poměrně dlouhá doba vyřízení, což může být problém, jestliže na peníze skutečně spěcháte. Krátkodobé půjčky u nebankovních společností nabízí oproti bankám výhodu v tom, že peníze získáte poměrně rychle a častokrát nemusíte dokládat ani výši příjmů.

Nebankovní společnosti ale vybírejte velmi pečlivě. Existuje totiž celá řada poskytovatelů půjček, kteří nemají nic společného s férovým jednáním a výhodnými nabídkami. Nejlépe uděláte, když se o dané společnosti zjistíte co nejvíce informací – poradit vám mohou známí, kolegové v práci případně diskusní fóra, ve kterých klienti popisují své zážitky s danou společností. Možná budete překvapeni, že „neodolatelná“ nabídka nakonec přinesla více škody než užitku.

Čeho si všímat při sjednání krátkodobé půjčky?

Kromě vhodné volby poskytovatele jsou důležité i další parametry. Všímejte si těchto informací:

  • Úroková míra: Uvádí procentní navýšení půjčené částky.
  • Bankovní poplatky: Kromě úroků se platí i různé poplatky. Zajímejte se o jednorázový poplatek za vyřízení půjčky (může a nemusí být) i o to, co se stane, když splátku nezaplatíte včas. 
  • RPSN: Neboli roční procentní sazba nákladů udává konečnou cenu půjčky. Skrývá v sobě úroky i všechny poplatky, které jsou s půjčkou spojené.
  • Obchodní podmínky: Před podepsáním smlouvy si je pečlivě přečtěte, a jestliže něčemu nerozumíte, nebojte se zeptat. Důležité jsou hlavně poznámky pod čarou psané drobným písmem.

Která krátkodobá půjčka je nejlepší?

Pokud potřebujete krátkodobě vyřešit finanční situaci, srovnejte si jednotlivé nabídky bank i nebankovních společností. Jedině tak zjistíte, která půjčka je nejlepší. Vhodně vám k tomuto účelu poslouží on-line kalkulačka krátkodobých půjček. Během několika vteřin vám najde ty nejvýhodnější půjčky od spolehlivých poskytovatelů. Jestliže vás některá z nich zaujme, můžete si ji ihned objednat online.