VV chtějí být mediátorem dohody vlády s lékaři. Kompromis se prý najde

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Podle vládních Věcí veřejných existuje prostor pro vyjednání kompromisu mezi vládou a nespokojenými lékaři. Jak konkrétně si však představují dohodu s protestujícími lékaři, ale lídři VV neupřesnili.

Mandát k jednání podle nich má ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09), kterého podporují. 

"Výsledkem našich jednání je, že ta jednání mohou nakonec skončit úspěšným kompromisem. Proto vyzýváme k dalším jednáním bez emocí, měla by být věcná," řekl předseda VV Radek John. Zástupci VV včetně ministra dopravy Víta Bárty a zdravotní experti strany ve čtvrtek jednali s prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem. 

Bárta: Stojíme za Hegerem

Bárta řekl, že VV chtějí být mediátorem dohody a chtějí si být jisté, že vláda pro odvrácení hromadného odchodu lékařů udělá maximum. Na druhé straně ale prý platí, že VV stojí za Hegerem. 

Vláda nabídla nespokojeným lékařům na zvýšení dvě miliardy korun. Podle původního záměru ale měly směřovat nejen na mzdy lékařů, ale částečně i na platy dalších zdravotníků. Protestující lékaři nabídku označili za nedostatečnou a hromadné výpovědi stále nestahují.

Odchod z nemocnic ohlásili ke konci února. Zdravotnické odbory se postavily za to, aby slibované dvě miliardy korun na zvýšení platů dostali jen lékaři. Podle Hegera vláda více peněz neuvolní. Jak se dvě miliardy rozdělí, je ale podle Hegera otevřené.

Tagy: Vláda vv lékaři kompromis

Zdroje: ČTK