Egyptský prezident Mubarak prý ustoupí protestům a rezignuje

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Egyptský prezident Husní Mubarak po více než dva týdny trvajících protivládních demonstracích údajně vyhoví požadavkům bouřících se občanů a odstoupí už v průběhu noci ze čtvrtka na pátek.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

S odvoláním na nejmenované zdroje to oznámila americká zpravodajská televize NBC News. Egyptské armádní zdroje nejnověji uvedly, že prezident odcestoval do rudomořského letoviska Šarm aš-Šajch. 

Šéf americké tajné služby CIA Leon Panetta podle agentury Reuters sdělil, že Mubarakova brzká rezignace je vysoce pravděpodobná. V záplavě rozporných zpráv naopak egyptský ministr informací tvrdil, že jde o fámy a že Mubarak neodstupuje. 

Podle Reuters další nejmenovaný zdroj uvedl, že Mubarak stále o tom, co udělá, teprve přemýšlí a jedná se svými poradci. O jeho osudu rozhodou údajně příští hodiny, přičemž nejpravděpodobnější je Mubarakova demise. 

Tlaku ulice a opozice ustoupí

Agentury, internetové servery a zpravodajské televizní kanály se předhánějí v citování různých vysoce postavených egyptských činitelů, kteří dali najevo, že se Mubarak po počátečním odmítání rozhodl tlaku ulice a politické opozice nakonec ustoupit. 

Podle televize BBC vysoce postavený činitel vládnoucí strany řekl, že doufá, že Mubarak předá prezidentské pravomoci viceprezidentovi Umaru Sulajmánovi. To byl prakticky první z požadavků opozičních organizací, aby vůbec začaly s vládnoucím režimem vyjednávat o politických reformách. Mubarak večer patrně vystoupí v televizním projevu k národu, kde své rozhodnutí oznámí. 

Podle agentury AP vysoce postavený představitel armády před demonstranty shromážděnými na káhirském náměstí Tahrír (Osvobození) prohlásil, že "budou splněny všechny požadavky" protestujících občanů. Armádní velení o situace jednalo po celý den a ze schůze vojenských špiček vyplynulo, že Mubarak se už chystá vzdát se funkce vrchního velitele armády.

Tagy: protesty rezignace Egypt mubarak

Zdroje: ČTK