Odbory a Heger se v pátek vrátí k jednacímu stolu

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) a představitelé nespokojených lékařů by spolu v pátek měli znovu oficiálně usednout k jednacímu stolu. Vrátit by se k němu tak mohli po víc než týdenní pauze. Dohoda není po aktuálních ústupcích vyloučena.

Dál se pokusí hledat vzájemnou dohodu, která by přiměla 3800 lékařů stáhnout výpověď z práce a zůstat v nemocnicích. Hrát se bude nejen o to, jakou sumu a jak si doktoři nakonec rozdělí, ale i o záruky slibů. 

Lékařský odborový klub (LOK), který podporuje lékařská komora (ČLK), žádá zvýšení platů nemocničních lékařů o osm až dvanáct tisíc korun. Trvá na tom, aby slibované dvě miliardy na přidávání připadly jen doktorům. Podle ministra měli lékaři dostat tři čtvrtiny sumy a sestry a další zdravotníci čtvrtinu. Příjem doktorů by se tak měl zvednout o 5000 až 8000 korun měsíčně. 

Engel: Odbory ustoupit nehodlají

Podle předsedy LOK Martina Engela odboráři ustupovat nehodlají. "Ministr vyhlásil 100.000 na lékaře a já chci, aby svůj slib dodržel," řekl Engel. Podle něj by avizované dvě miliardy měly požadavek pokrýt.

"Myslím, že už jsme ustoupili velmi. Když si představíte naše mzdové požadavky a ty další, tak zdaleka není vyřešena většina," řekl Engel. Podotkl, že se na takových "mantinelech" shodli šéfové lékařských odborů z regionů. Znovu se sejdou 16. února. 

S tím, aby celou částku dostali jen lékaři, souhlasily zdravotnické odbory. Rozhodly se tak kvůli tomu, že by podle jejich vedení po odchodu doktorů nebylo možné péči zajistit a zdravotnictví by zkolabovalo. Navíc prý hrozí propouštění z nemocnic, protože by se kvůli nedostatku lékařů některá oddělení musela zavřít a rušila by se lůžka. Odbory zdravotníků ale žádají od roku 2012 systémové řešení. 

Kdo dostane přidáno, je otevřené

"Pro nás, když budeme moci všechny ty peníze dát pro lékaře, tak by ta nabídka byla daleko konformnější, protože by bylo jisté, že opravdu na ni peníze budou," řekl Heger. Dodal, že rozhodnutí, kdo dostane přidáno, zůstane zřejmě na nemocnicích. "Já tu otázku nechávám zatím otevřenou," uvedl ministr. Podle něj není možné nabídku zvýšit, protože je "na samé hranici možností". Dvě miliardy mají nemocnicím poslat zdravotní pojišťovny. Peníze se podle Hegera najdou za předpokladu, že začne reforma. 

Lékařské odbory a komora nesouhlasily ani s tím, aby lékaři dostali peníze v odměnách. Žádaly změnu platových tarifů. Heger ustoupil a chystá jejich úpravu. Podle něj je naděje, že by vláda mohla návrh schválit, pokud lékaři výpovědi stáhnou nebo je k tomu odbory vyzvou. 

Engel: Vnímáme pozitivní posun

Engel avizovanou změnu tarifů vnímá jako pozitivní posun. "Věřím tomu, že je ještě časový prostor, i když malý, abychom nakonec nějakou dohodu našli, která by byla prospěšná pro občany této země," řekl šéf LOK novinářům. Dodal ale, že tarify a suma nebyly pro odboráře jedinou překážkou domluvy. Další představují záruky splnění. Odborům garance od ministra zdravotnictví nestačí. 

K páteční schůzce její účastníci nechtěli nic sdělovat. Podle původního plánu se po jednání chystali vystoupit před novináře. Ministerstvo pak rozeslalo upozornění, že se brífink ruší. Podle šéfa ČLK Milana Kubka není prý jasné, kde se setkání uskuteční.

Tagy: heger odbory lékaři

Zdroje: ČTK