VV by němely být součástí vládní koalice, říká Sobotka

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Věci veřejné by podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky neměly být součástí vládní koalice. Sobotka vyzval premiéra, aby zamezil tomu, aby politické strany rozmísťovaly své lidi ve státní správě.

Sobotka tak reagoval na tajně pořízenou nahrávku z březnového uzavřeného zasedání VV, na které se exministr dopravy Vít Bárta chlubí, že se mu podařilo dostat své lidi na útvar ministerstva financí. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) ale takovou možnost odmítl. Sám Bárta prohlásil, že jeho slova na nahrávce je třeba brát "se silnou rezervou", byl prý přiopilý. 

Věci veřejné, které jsou "v zásadě založeny na nedemokratickém mafiánském principu", představují vážná ekonomická a bezpečnostní rizika, zdůraznil Sobotka. 

Bárta a Kalousek by měli podle Sobotky vysvětlit, kdo všechno má ve finančně analytickém útvaru ministerstva financí své lidi. Bárta by měl vysvětlit, jak své lidi do útvaru Kalouskova ministerstva dostal a jak je motivuje, zda obálkami s penězi, které od něj dostávali poslanci VV, řekl Sobotka. Podle Kalouska jsou ale Bártova slova na nahrávce nevěrohodná. 

VV mají talent na nikdy nekončící skandály

Za skandální považuje Sobotka i Bártovy výroky o prezidentovi Václavu Klausovi, o kterém řekl, že udělá, co mu řekne, a že je sebestředný, ale i výroky o hospodaření VV a o volbách stranického předsedy. Bárta se za své výroky prezidentovi omluvil, Klaus zdůraznil, že ho takové silácké řeči nevzrušují, spíše mu vadí, že se zase objevují tajně pořízené nahrávky. Věci veřejné jsou přesvědčeny o tom, že je nahrávala bývalá šéfka poslaneckého klubu VV Kristýna Kočí, která podle nich chystala ve straně puč. 

Věci veřejné podle Sobotky jen dál dokazují, že nejsou standardní demokratickou stranou a že mají neuvěřitelný talent udělat z politiky dlouhodobý, nikdy nekončící skandál. VV jsou "kombinací podnikatelského projektu pana Bárty a politické sekty", uvedl. 

John? Pouze najatý herec

To, že se porada konala bez přítomnosti předsedy VV, podle Sobotky svědčí o tom, že je šéf strany Radek John "pouze najatý herec" a že skutečná rozhodnutí v této straně činí úzký okruh lidí kolem bývalého majitele bezpečnostní agentury Bárty. Bárta podle Sobotky zřejmě nejen privatizoval ministerstva ovládaná VV, ale má své lidi i na jiných úřadech. 

Za důkaz nezákonného postupu považuje Sobotka Bártova doporučení, aby strana oficiálně nezaměstnávala žádné lidi. Zaměstnávat by je mělo spřízněné vydavatelství. Takový postup by podle Bárty umožnil VV nepsat do výkazů výdaje, které překračují příjmy. "To je přece jasný důkaz toho, že vládní strana se snaží obejít pravidla pro fungování a financování politických stran v naší zemi," uvedl Sobotka. 

Bártovy výroky, jsou-li autentické, jsou v rozporu s tím, jak by měla vypadat politická kultura, jak by měl vypadat přístup politiků k dodržování zákonů, uzavřel šéf ČSSD.

Tagy: kritika ČSSD vv

Zdroje: ČTK