Uprostřed trosek po tsunami leží nedotčené městečko Fudai

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Uprostřed trosek, ve které se po ničivém zemětřesení a následné tsunami proměnilo severovýchodní pobřeží Japonska, stojí nedotčené městečko Fudai. Nejenže se nezřítil žádný z jeho domů, ale většiny z nich se voda ani nedotkla.

Fudai přežilo díky ochrannému zátarasu, jejž nechal postavit jeho někdejší starosta. Jak píše agentura AP, kdysi se na jeho projekt pohlíželo jako na výstřednost, nyní jako na záchranu celé komunity.

Městečko vklíněné mezi kopce za zátokou má 3000 obyvatel. Za své životy teď vděčí bývalému starostovi, který zažil ve svém životě jiné ničivé tsunami a rozhodl se Fudai před podobnou zkázou ochránit. 

Výpust postavená mezi kopci vysoká 15,5 metru se stavěla víc než deset let a v dnešní měně její výstavba přišla na 30 milionů dolarů (513 milionů korun). "Bylo to drahé, ale Fudai by bez toho bylo zničeno," říká rybář Satoši Kaneko. Tsunami ho sice připravilo o živobytí, ale rodina i dům zůstaly nedotčeny. 

Kdysi byl projekt kritizován jako plýtvání penězi

V 70. letech byl projekt kritizován jako plýtvání penězi. Výpust i stejně vysoká ochranná zeď vystavěná za přístavištěm ale občany Fudai zachránila před osudem 25000 mrtvých a pohřešovaných Japonců. "Ať se na to podíváte jakkoli, účinnost té bariéry je ohromující," řekl současný starosta obce Hiroši Fukawatari. 

Betonovými valy byla chráněna i města severně a jižně od Fudai, ale žádná z těch staveb nebyla tak vysoká jako ta kolem Fudai. Například město Taró bylo díky desetimetrové zdi postavené přes zátoku v délce 2,5 kilometru považováno za pevnost. Proti tsunami 11. března ale nemělo šanci. 

I ve Fudai voda vystoupala do výšky dvaceti metrů, jak je vidět ze značení. Část oceánské vody se tedy musela převalit přes zábrany i tam, ale nebylo jí mnoho a způsobila jen minimální škody. Hlavní sílu vody absorbovala zábrana. Přirozenou překážkou byly taky svahy dvou kopců, mezi něž byla výpust vystavěna. 

Pamětník Wamura

Zachráncem lidí z Fudai je Kotaku Wamura. Na politiku se dal těsně po 2. světové válce a mandát starosty obhájil desetkrát. V čele obce stál do roku 1987. 

Fudai leží 510 kilometrů severně od Tokia a je závislé na moři. Žijí z něj rybáři a pláže v okolí každoročně lákají turisty. Wamura ale věděl, jak rychle se moře může proti člověku obrátit. Věděl o silných zemětřeseních a záplavových vlnách, které v letech 1896 a 1933 srovnaly se zemí severovýchodní pobřeží. Ve Fudai při nich byly zničeny stovky domů a o život přišlo 439 lidí. 

"Neměl jsem slov, když jsem se díval na vyproštěná těla," napsal Wamura o zemětřesení z roku 1933 ve své knize věnované Fudai s názvem Čtyřicet let boje proti chudobě. 

Gigantická výpusť

V roce 1967 byla na ochranu domů za rybářským přístavem postavena 15,5 metru vysoká bariéra. Ale Wamura tím neskončil. Měl plány i pro zátoku, kolem níž žije většina obyvatel městečka. Tam bylo potřeba vystavět výpust, která by umožnila vyprazdňovat vodu řeky Fudai do zátoky a naopak bránila komunitu před vodou z oceánu. Wamura trval na tom, že výpust musí být stejně vysoká jako ochranná zeď. 

Městská rada byla zpočátku proti. Nikoli proti stavbě samotné výpusti, ale proti velikosti, jakou požadoval starosta. Odpůrce nakonec přesvědčil o tom, že je to jediná možnost, jak zachránit lidské životy. Se stavbou se začalo v roce 1972 přes nespokojenost majitelů pozemků, kteří byli nuceni svůj majetek odprodat vládě. Pochybnosti měl i Fukawatari, který na stavbu dohlížel. "Nebyl jsem si jist, jestli potřebujeme něco tak gigantického," říká. 

Škodám se město nevyhnulo

Betonová stavba byla dokončena v roce 1984. Účet v hodnotě 3,56 miliardy jenů platily dohromady centrální vláda i prefektura. Když na Japonsko 11. března udeřilo devítistupňové zemětřesení, dělníci s pomocí dálkových ovladačů uzavřeli čtyři hlavní panely výpusti. Ty menší postranní se zasekly a jeden z rybářů je běžel uzavřít ručně. Tsunami narazila na bílou pláž v zátoce a nechala za sebou trosky a polámané stromy. Vesnice za vraty zůstala nedotčená. 

Fudaiská základní škola stojí ve vzdálenosti několika minut chůze od pobřeží. Dnes vypadá stejně jako 10. března. Učitel Sačio Kamimukai se ve Fudai narodil a až do 11. března o výpusti neměl valné mínění. "Bylo to pro mne něco, co tu bylo odjakživa, až dnes to oceňuji," říká šestatřicetiletý muž.

Jedinou ztrátou pro Fudai jsou poničené lodě a rybářské nářadí v přístavu. Škoda se odhaduje na 47 milionů dolarů. Pohřešuje se jediný občan, který měl po zemětřesení nešťastný nápad jít se podívat na svou loď. Wamura zemřel v roce 1997, když mu bylo 88 let. Od zemětřesení chodí lidé z města k jeho hrobu a uctívají jeho památku.

Tagy: tsunami ochrana Japonsko

Zdroje: ČTK