Vůz OBSE najel u Luhansku na minu. Jel v něm i Čech

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 23. 4. 2017 17:40) - Aktuality autor: šar

Obrněný vůz pozorovatelské mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě(OBSE) dnes najel nedaleko Luhansku na protitankovou minu. Exploze zabila Američana. Dalšími dvěma pasažéry byli členové mise z Česka a Německa. 

Obrněný vůz OBSE na Ukrajině využívaný k misím pozorovatelů

Obrněný vůz OBSE na Ukrajině využívaný k misím pozorovatelů,zdroj: Profimedia.cz

Při výbuchu zahynul americký lékař. Další dva pasažéři byli převezeni do luhanské nemocnice. Podle ministerstva zahraničí český pozorovatel nakonec vyvázl bez zranění. 

K explozi došlo podle povstalecké agentury LuhanskInformCentr při jedné z kontrolních cest automobilem na trase mezi městem Slovjanoserbsk a obcí Sokilnyky. Hlídkový vůz najel na minu u obce Pryšyb nedaleko Luhansku. Druhé auto, které první vůz následovalo, exploze nezasáhla.

Podle Kyjeva se v kritické době v místě incidentu nebojovalo. V autech cestovalo celkem šest lidí, OBSE potvrdila, že mina explodovala na území ovládaném separatisty. 

Povstalecké úřady vydaly po incidentu v Luhansku prohlášení, podle něhož se automobil mise "odchýlil od stanovené trasy, což mandát mise zakazuje". Povstalci podle prohlášení "doufají", že mezinárodní organizace incident "reálně posoudí" a z odpovědnosti za výbuch obviňují ukrajinské ozbrojené síly. 

Šok ze smrti člena mise OBSE vyjádřil rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz, jehož země nyní organizaci předsedá a vyzval k pečlivému vyšetření události. 

Speciální monitorovací mise OBSE má v Donbasu dohlížet na klid zbraní, který oběma bojujícím stranám ukládají minské mírové dohody. Členy mise jsou neozbrojení civilisté a zástupci členských států OBSE. Úřadovny mise jsou v Luhansku a Doněcku ovládaných proruskými radikály, hlavní sídlo má mise v Kyjevě. Tým kontrolorů, vytvořený v roce 2014, má 600 až 800 příslušníků z víc než 40 členských zemí OBSE včetně České republiky.

Tagy: zahraničí východní Ukrajina OBSE výbuch bomby

Zdroje: ČTK