Vondra: O podezřelé smlouvě nic nevím, nepodepsal jsem ji

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Ministr obrany a někdejší vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra (ODS) tvrdí, že údajně podezřelou smlouvu s firmou Promopro z doby předsednictví EU osobně nevyjednal, nepodepsal a nebyl s ní vůbec seznámen.

Někdejší vedoucí úřadu vlády Jan Novák si podle něj vymínil, že smlouvy bude schvalovat on a jeho ekonomičtí poradci a náměstkové. Ministr a místopředseda ODS nicméně připustil, že se na tvorbě smluv podíleli i lidé z jeho týmu. Vondra to řekl ve čtvrtek odpoledne. 

"Osobně jsem žádné smlouvy ani nevyjednával, ani nepodepisoval a s většinou z nich jsem nebyl ani seznámen. To se týká i smlouvy s firmou Promopro," řekl Vondra. Informace o podezřelé zakázce by podle něj mohly souviset s diskreditační kampaní vůči němu a ODS. O tom, že se taková kampaň chystá, prý věděl delší dobu. 

Kalousek Vondrovi: Omluvte se

Proti Vondrovým slovům o diskreditační kampani se ohradil ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Trestní oznámení kvůli podezřelé zakázce určené pro firmu Promopro totiž podal finanční analytický útvar jeho úřadu. Kalousek Vondru vyzval, aby se zaměstnancům útvaru omluvil.

"Důrazně se ohrazuji proti tomu, aby byla jeho činnost, objektivita a nezávislost zpochybňována. Zvláště nešťastné mi připadá zpochybňování od člena vlády, která se přihlásila k boji proti korupci," uvedl v tiskovém prohlášení Kalousek. 

Sobotka vyzval ministra k rezignaci

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka v tiskovém prohlášení vyzval Vondru, aby odstoupil z ministerské funkce, pokud se plýtvání penězi v průběhu českého předsednictví EU potvrdí. "Premiér ho k tomu evidentně nevyzve a bude se chovat stejně jako v kauze Drobil," uvedl Sobotka. 

"Já jsem nic špatného neudělal. Zcela rozhodně a zásadně odmítám jakékoliv úvahy o tom, že by tady z mé strany bylo cokoliv špatně, neřku-li korupce, čili o žádné rezignaci ani v koutku mysli neuvažuji," řekl Vondra. 

Podobně jako Vondra se k případu vyjádřil i premiér Petr Nečas (ODS). Také podle něj ekonomický úsek, který zajišťoval smlouvy předsednictví, nespadal do kompetence místopředsedy vlády, ale přímo pod vedoucího úřadu vlády. 

Novák obviňuje Vondru

 Novák nicméně odpovědnost za zakázku odmítl. "Za přípravu smluv a výběr dodavatelů odpovídala sekce řízená panem místopředsedou vlády Vondrou. V tomto konkrétním případě mě ujistil, že je rámcová smlouva s dodavatelem bezchybná. Neměl jsem důvod pochybovat o jeho slovu nebo o kompetentnosti spolupracovníků, které si vybral," sdělil. 

Deník Právo informoval o tom, že ministerstvo financí (MF) podalo trestní oznámení kvůli  podezřelé zakázce, kterou v době českého předsednictví bez soutěže získala od státu firma Promopro. Společnosti zakázku "přiklepla" vládní sekce pro české předsednictví EU, uvedl deník. O tom, že úřad ministra financí Kalouska "posílá policii na tým kolegy Vondry", informoval také server Aktuálně.cz. 

Mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob informace o podání trestního oznámení potvrdil. Podle něj ale nebylo podáno na základě veřejnosprávní kontroly, která je prováděna na úřadu vlády, není totiž ještě ukončena. "Oznámení podal finanční analytický útvar, který se tímto případem zabýval několik měsíců na základě oznámení povinné osoby, podle zákona o praní špinavých peněz," upřesnil Jakob. 

Měli dostat ne víc než 85 milionů, inkasovali devětkrát tolik

Podle deníku Právo neměla původní částka pro uvedenou firmu za pronájem a obsluhu audiovizuální techniky na akcích spojených s českým předsednictvím překročit 85 milionů korun. Společnost prý ale nakonec vyfakturovala úřadu vlády 766 milionů. Vondra nicméně tyto informace zpochybnil. "Ta smlouva neobsahovala žádný finanční limit," řekl. 

Podle Aktuálně.cz se pochyby opírají o tok peněz určených na zakázku: firma, která ji vyhrála, najala další společnosti, které fakticky odvedly práci za méně peněz. "Asi 150 milionů putovalo na účty spojené s firmou, která ve skutečnosti na zakázce vůbec nepracovala," píše Aktuálně.cz. 

Firma Promopro podle Vondry poskytovala konferenční služby, tlumočnické zařízení, techniku pro média a další služby. Podle Vondry nebylo možné vypsat na tuto zakázku standardní výběrové řízení, protože ministerstva nebyla schopna předem odhadnout, kolik zasedání budou organizovat, a počet summitů se oproti původnímu plánu zvýšil. Výběr firmy Promopro obhajoval tím, že už před předsednictvím měla exkluzivní smlouvu s Kongresovým centrem Praha, kde vláda většinu velkých zasedání pořádala. 

Vondra uvedl, že úřad vlády si pro potvrzení svého postupu při smlouvě s Promopro nechal vypracovat dvě nezávislá právní stanoviska. Smlouvy si podle něj rovněž vyžádal v roce 2009 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a za dva roky neshledal žádná pochybení.

Tagy: ODS korupce kauza vondra smlouva ministr

Zdroje: ČTK