Atentát na Domodědovu: Rusko už zná jméno prvního podezřelého

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Ve vyšetřování pondělního sebevražedného atentátu na moskevském letišti Domodědovo, který připravil o život 35 lidí, se už objevila "slovanská stopa" i jméno prvního podezřelého.

Podle čtvrtečního vydání listu Kommersant se jedná o ruského stoupence radikálních islamistů z jihoruského Stavropolského kraje. Jeho příjmení je údajně Razdobuďko, křestní jméno podezřelého list neuvedl. Později policejní zdroje oznámily, že se pátrá po Vitaliji Razdobuďkovi. 

Druhá verze: Rebelové z Dagestánu

Zvažuje se však i verze, že se na atentátu podíleli rebelové ze severokavkazského Dagestánu, kteří loni v březnu zosnovali útoky sebevražedných atentátnic v moskevském metru se čtyřmi desítkami mrtvých.

Bezpečnost metropolitní podzemní dráhy si nechal předvést prezident Dmitrij Medveděv, který v doprovodu svity ministrů navštívil stanici Ochotnyj rjad nedaleko Kremlu. 

Vyšetřovatelé, kteří se zabývají masakrem v Domodědovu, se stále zdržují oficiálních vyjádření. Nicméně už ve středu premiér Vladimir Putin bez dalších podrobností poznamenal, že podle předběžných zjištění teroristický útok nemá žádný vztah k severokavkazskému Čečensku, kde Rusové v 90. letech vedli tvrdé boje proti tamním islámským separatistům. 

Razdobuďko je prý členem nogajského batalionu

"Bezpečnostní orgány nevylučují, že (Razdobuďko) mohl být organizátorem či dokonce vykonavatelem teroristického útoku," napsal Kommersant, podle něhož údaje o podezřelém dostali policisté a agenti tajné služby na severním Kavkaze a na jihu Ruska. 

"Ani zdaleka to není jediný člověk, který je prověřován z účasti na atentátu. Proto se závěry nelze spěchat," upozornil však v listu nejmenovaný zdroj z bezpečnostních orgánů. 

Razdobuďko je prý členem islamistické teroristické skupiny z jihoruského Stavropoského kraje zvané nogajský džamaat (či také nogajský batalion), která vznikla za dob válek ruských sil v Čečensku. Islamisté říkají Stavropolskému kraji Nogajská step. 

Z údajného teroristy se našla jen hlava

Nogajský džamaat se podle tisku pokusil o útok v metropoli již na přelomu roku. Ale plány loni 31. prosince zmařila zřejmě náhodná exploze v domku soukromého moskevského střeleckého klubu, využívaném jako hotel. Policisté v troskách našli mrtvolu ženy, kterou prý posléze identifikovali jako čečenskou vdovu po veliteli nogajského džamaatu, a pás sebevražedné atentátnice s trhavinou a kovovými kuličkami a šrouby.

Z údajného teroristy, který spáchal atentát v Domodědovu, se našla jen hlava, která měla spíše slovanské než kavkazské rysy. Zřejmě proto se Razdobuďko dostal do popředí pozornosti vyšetřovatelů. Totožnost pachatele však mají teprve určit testy DNA. 

Bojovní vahábité

V tisku se objevila i jiná jména možných pachatelů útoku na letiště, včetně Nazira Batyrova, rovněž z nogajského džamaatu. Úřady nejprve ohlásily, že Batyrov byl zabit v Dagestánu v září 2009, nicméně o rok později po něm znovu vyhlásily pátrání, stejně jako po dalších sedmi teroristech. 

Stavropolský kraj leží na jihu Ruska a sousedí s neklidným severokavkazským regionem. Doku Umarov, hlavní šéf severokavkazských povstalců, označuje Stavropolský kraj za součást Kavkazského emirátu, za jehož neomezeného vládce se pokládá. Nogajský džamaat či batalion vytvořila extremistická náboženská skupina stavropolských vahábitů, kteří se hlásí ke krajně konzervativnímu, radikálnímu výkladu islámu.

Tagy: Moskva podezřelý Domodědovo

Zdroje: ČTK