Vláda schválila otcovskou dovolenou a sirotčí důchody pro víc dětí

- Aktuality autor: roj

Novopečení otcové dostanou možnost vybrat si po narození dítěte týdenní placené volno, budou během něj brát 70 procent platu. Vyplývá to z novely o nemocenském pojištění, kterou ve středu schválila vláda. Zákon zároveň rozšiřuje nárok na sirotčí důchod pro větší počet dětí a zavádí plně hrazenou nemocenskou pro dobrovolné hasiče, kteří onemocní v důsledku zásahu. Novela nyní putuje k poslancům.

Vláda schválila otcovské dovolené (ilustrační snímek)

Vláda schválila otcovské dovolené (ilustrační snímek),zdroj: Profimedia.cz

"Vláda schválila zavedení otcovské poporodní péče, rozšíření počtu sirotků s nárokem na sirotčí důchod a nemocenskou pro dobrovolné hasiče," informovala v průběhu jednání kabinetu ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Záměr zavést otcovskou či ošetřovné při péči o příbuzné ohlásila Marksová loni v září. Opatření představila jako kroky na podporu rodin. Podle novely by muži mohli nastoupit na týdenní volno do šesti týdnů po narození potomka.

Pokud odváděli nemocenské pojištění, dostávali by z něj 70 procent vyměřovacího základu svého příjmu. Ministerstvo uvedlo, že otcovská má posílit vazbu mezi rodiči a potomkem a má motivovat muže, aby se do péče víc zapojili.

V Česku se ročně rodí kolem 100 tisíc dětí. Proti byl kvůli nárokům na státní pokladnu ministr financí Andrej Babiš. Otcovská by ročně vyšla na 630 až 800 milionů korun. Stát by přišel o 72 až 93 milionů na daních.

Důchod dostanou i sirotci po mladých rodičích

Na sirotčí důchod by mohlo podle návrhu dosáhnout víc dětí. Ministerstvo práce uvádí, že by se tak "zmírní tlak" na poskytování dávek, a to zhruba u 4300 sirotků.

Penzi by měli mít šanci získat, pokud jejich zemřelému rodiči nebylo ani 28 let a platil v posledních deseti letech aspoň rok sociální odvody či pokud jejich rodiči bylo nad 38 let a platil v posledních 20 letech odvody aspoň dva roky. Podle odhadů by náklady mohly dosáhnout 300 milionů korun ročně.

Minimální sirotčí důchod letos činí 2748 korun měsíčně, od ledna by se měl zvýšit. V letošním prvním čtvrtletí průměrná sirotčí penze dosahovala 5875 korun.

Dobrovolní hasiči budou mít nemocenskou jako profesionálové

Při středečním jednání kabinet do novely přidal nemocenskou pro dobrovolné hasiče. "Pokud onemocní v důsledku nasazení, budou mít nárok na stoprocentní nemocenskou," uvedl Sobotka. Podle něj tím vláda vysílá signál, že si práce dobrovolných hasičů váží.

Dobrovolní hasiči by tak dostávali při nemoci či úrazu při zásahu a také v karanténě z nemocenské celý svůj vyměřovací základ, tedy jako profesionální hasiči. Podle mluvčího ministerstva práce Petra Habáně bude dopad na rozpočet minimální.

"Řádově v desítkách tisíc korun - přibližně 27 tisíc korun," uvedl. Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska mělo loni podle své výroční zprávy 354 650 členů - 299 856 dospělých a 54 794 dětí.

Novela původně obsahovala i ošetřovné pro ty, kteří se starají o nemocné členy rodiny. Návrh ale vláda neschválila. Podle záměru ministerstva práce "paragraf" měli mít lidé, kteří pečují o nemocné prarodiče, rodiče, děti, vnoučata či pravnoučata.

Dostávali by 60 procent vyměřovacího základu. Odhadované výdaje by s výpadkem na daních a odvodech činily celkem 620 milionů ročně.

Tagy: Česko domácí rodičovství česká politika daně a finance děti a rodina děti a rodiče

Zdroje: ČTK