Volby v Praze vyhrála TOP 09, ODS ztrácí sedm procent

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Komunální volby v Praze vyhrála o sedm procent TOP 09 před ODS. Jako třetí skončila sociální demokracie. ODS poprvé v historii samostatného Česka v Praze prohrála v boji o magistrát.

Přehled výsledků z ostatních krajů ZDE

Vyplývá to z údajů serveru www.volby.cz po sečtení všech okrsků. K volbám přišlo 44,43 procenta voličů, což je více než před čtyřmi lety. Magistrátu dosud vládli s nadpoloviční většinou občanští demokraté. Do zastupitelstva se dostali ještě komunisté. Další strany včetně Věcí veřejných neuspěly, přestože získaly přes pět procent hlasů. 

TOP 09 podpořilo 30,26 procenta voličů. ODS získala hlasy 23,1 procenta Pražanů a sociální demokracie 17,85 procenta. Komunisté získali necelých sedm procent hlasů.

ODS si pomohla změnou volebního systému

Věci veřejné stejně jako koalice Strany zelených a SNK ED přitom získaly více než pět procent hlasů. Kvůli změně volebního systému z jednoho na sedm obvodů získají TOP 09 a ODS celkem o osm zastupitelských křesel více, než by dostaly podle pravidel z voleb v roce 2006. A to právě na úkor Věcí veřejných, koalice SZ a SNK ED a komunistů.

Zelení už oznámili, že kvůli novému rozdělení volebních obvodů podají stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. "Naši stížnost před volbami zamítl soud s argumentem, že nemůže předvídat výsledek voleb. Nyní máme fakta na stole. ODS touto manipulací poškodila voliče koalice Strany zelených a SNK ED a dalších středně velkých a menších stran," uvedl předseda SZ Ondřej Liška

ODS ztratila na úkor TOP 09, ČSSD posílila

TOP 09 v zastupitelstvu, které má nově 63 členů, získala 26 mandátů, ODS 20, sociální demokraté 14 a komunisté tři. Koalici tak může vytvořit jakákoli dvojice ze tří nejúspěšnějších stran. 

Před čtyřmi lety v Praze drtivě zvítězila ODS, která získala 54,4 procenta hlasů, druhou ČSSD podpořilo 15,9 procenta voličů. Do zastupitelstva se dále dostali komunisté se 7,9 procenta, Strana zelených se 7,8 procenta a SNK ED s 5,4 procenta. K volbám tehdy přišlo 42,2 procenta voličů.

Tagy: ČSSD ODS Praha

Zdroje: ČTK